Wydawca treści Wydawca treści

Włóczykijowa checklista

Jeżeli lubisz planować leśne wyprawy i za każdym razem chcesz by Twój plecak był perfekcyjnie zapakowany ? Mamy dla Ciebie jedyną w swoim rodzaju checklistę!

Specjalnie przygotowany niezbędnik ułatwi Ci pakowanie plecaka i sprawi, że o niczym nie zapomnisz. Odhacz wybrane pola, wpisz nazwę nadleśnictwa, kontakt do leśniczego, straży leśnej i gotowe! Checklistę bez problemu uzupełnisz w telefonie, a dla osób, które chcą ją mieć zawsze przy sobie, przygotowaliśmy czarno białą wersję do wydruku

Co można robić w lesie? To zależy od tego, jakim typem jesteś! Poszukiwaczom przygód polecamy infografikę pt. „Wycieczka do lasu – jak spędzić tam czas?”. Wielkopolskie lasy są gotowe do przyjmowania gości. Na terenie naszego nadleśnictwa przygotowaliśmy miejsca postoju, na których możliwe jest pozostawienie pojazdu. Dla osób chcących poszerzyć swoją wiedzę polecamy wędrówkę jedną z 3 ścieżek edukacyjnych. Przygotowane tablice z pewnością pomogą w rozwiązaniu wielu przyrodniczych zagadek.

Latem przed każdym wyjściem do lasu należy sprawdzić czy obowiązuje zagrożenie pożarowe - Mapa zagrożenia pożarowego RDLP w Poznaniu - Wejdź i sprawdź stan zagrożenia pożarowego w wielkopolskich lasach. 

Wiaty edukacyjne to propozycja dla amatorów błogiego lenistwa. Siadając na ławeczkach przy stole można zjeść drugie śniadanie, a pod daszkiem schronić się przed deszczem czy palącym słońcem.

Rowerzyści znajdą wytchnienie na przygotowanych trasach rowerowych. Przepiękne tereny naszego nadleśnictwa to idealne miejsce dla zwolenników dwóch kółek. Liczne ścieżki rowerowe i edukacyjno-sportowe spełnią oczekiwania "najtwardszych" cyklistów.

Biegaczy, kijkarzy i miłośników orienteeringu czekają ścieżki biegowe. Najciekawsze z nich znajdują się w zakładce Turystyka\Warto zobaczyć we włoszakowickich lasach

Podczas leśnej wędrówki, możesz także zorganizować ognisko! Na terenie naszego nadleśnictwa znajdują się 4 miejsca, przeznaczonych do tego. Jakie kroki należy podjąć? Po pierwsze sprawdż, gdzie najbliżej ciebie znajduje się miejsce na ognisko, a następnie zgłoś się do Nadleśnictwa, aby dowiedzieć się szczegółów. Szczegóły w zakładce Turystyka/Miejsce na ognisko.

Teks: Karolina Kapałka, Joanna Cichońska


Leśny savoir vivre

Las jest bardzo gościnnym miejscem. Praktycznie o każdej porze roku oferuje nam niezwykłe krajobrazy i doznania. Lecz trzeba wiedzieć jak w lesie się zachowywać, tam też panują zasady.

Wiosenne spacery, kiedy wszystko budzi się do życia, letnie wędrówki oraz biwaki, jesienne grzybobrania, a także zimowe kuligi czy spacery w śniegu. My, odwiedzający powinniśmy uszanować panujące tam reguły i nie niszczyć leśnej równowagi. Pomocne mogą okazać się przy tym tablice informacyjne, które znajdziecie na leśnych ścieżkach czy też parkingach.

Jak zachować się w lesie ?

  • Nie wjeżdżaj samochodem na drogi leśne. Parkuj tylko w miejscach oznaczonych, na parkingach leśnych i miejscach postoju. Nie zastawiaj autem dróg pożarowych;
  • Wędruj wyznaczonymi szlakami drogami leśnymi. Pamiętaj, że uprawy leśne i młodniki do 4 m. wysokości objęte są zakazem wstępu, nie wchodź na nie, by nie niszczyć młodych drzew; 
  • Nie płosz zwierząt, nie niszcz mrowisk, gniazd i nor. Zachowuj się cicho i z rozwagą. Podczas grzybobrania pamiętaj, by nie niszczyć grzybów niejadalnych i tych, których nie znasz. Nie zrywaj i nie depcz roślin – większość z nich jest pod ochroną;
  • Nie rozpalaj ognisk i nie używaj  otwartego ognia w odległości mniejszej niż 100 metrów od granicy lasu. Spacerując po lesie nie pal papierosów, każda iskra to niebezpieczeństwo pożaru;
  • Trzymaj na smyczy swojego pupila, aby nie płoszył innych zwierząt;
  • Nie zabieraj zwierząt z lasu. Pamiętaj, że młode zwierzęta, tylko z pozoru są bezbronne, w rzeczywistości zawsze w pobliżu znajdują się dorosłe osobniki;
  • Pozostaw las taki jakim go zastałeś, nie śmieć, nie zanieczyszczaj wód, nie rozkopuj leśnej ściółki, nie niszcz drzew, krzewów i innych roślin.


Więcej informacji znajdziesz w artykule.

Tekst: Karolina Kapałka, Joanna Cichońska


Mobilny Wędrowiec

Wędrowanie po lesie jest bardzo przyjemne, pod warunkiem że potrafimy odnaleźć się w terenie. Jak spacerować, aby się nie zgubić? Koniecznie zajrzyjcie do naszego poradnika!

Poruszając się po lesie warto wziąć ze sobą telefon i wypróbować mobilną aplikację Banku Danych o Lasach (mBDL), przygotowaną przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej. Podstawową zawartością aplikacji są leśne mapy tematyczne np. mapa podstawowa, drzewostanowa, form własności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych oraz mapa łowiecka. Poza mapami branżowymi, użytkownik ma możliwość wyświetlenia np. mapy topograficznej lub ortofotomapy lotniczej/satelitarnej, a także map z zewnętrznych serwisów WMS. Mapy możemy pobrać i korzystać z nich offline. Funkcja ta umożliwia korzystanie z map nadleśnictw oraz parków narodowych. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu.

Czasami może się zdarzyć, że bateria w telefonie się wyładuje. Wtedy warto umieć określić swoją lokalizację w terenie, odnajdując słupki oddziałowe. Koniecznie prześledźcie poniższą infografikę.

tekst: Joanna Cichońska(RDLP w POZNANIU)


Turystyczne inspiracje

Turystyczne przewodniki mają swój urok. Na podbój wielkopolskich lasów polecamy Ci dwie niesamowite publikacje opracowane z myślą o krótkich wyprawach w teren. W tej ostatniej, czeka na Ciebie nie lada niespodzianka- kartka którą możesz posadzić!

Dla starszych, opracowaliśmy “Czas w Las”. Początkowo wydaliśmy go jako dodatek do Głosu Wielkopolskiego ale z czasem stał się naszym oficjalnym przewodnikiem. Papierowy przewodnik możesz odebrać biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu, polecamy również wersję mobilną

“Frygaj z gzubami w las” jest propozycją dla najmłodszych. Dzięki barwnym ilustracjom i zadaniom możesz poprzez zabawę poznać wiele ciekawych miejsc! Przewodnik dostępny jest zarówno w wersji mobilnej jak i papierowej.  

Po więcej inspiracji, co można robić w lasach w całej Polsce, zapraszamy do przewodników Warto Zobaczyć w Lasach Państwowych

tekst: Joanna Cichońska(RDLP w POZNANIU)


Survivalowe knyfy

Jak przetrwać burzę w lesie ? Jak nie zgubić się w lesie ? Idąc do lasu musisz być przygotowany na każdą ewentualność. Jak zachować się w niepożądanej sytuacji ?

Gwałtowne burze to urok letnich miesięcy. Trudno przewidzieć pogodę, dlatego warto zawsze być przygotowanym na każde warunki atmosferyczne. Jak należy się zachować kiedy podczas letniego spaceru w lesie zaskoczy nas burza ?

Burza w lesie nie jest tak samo groźna jak na otwartej przestrzeni. Pamiętaj jednak, by nie chować się pod samotnymi drzewami ani w kępach drzew wyodrębnionych z drzewostanu. W lesie najbezpieczniej jest na terenie obniżonym.

Las to piękne miejsce, ale także niebezpieczne. Są to ogromne tereny, w których łatwo się zgubić. Wszystkie drzewa wokół wydają się takie same. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której nie będziesz wiedział jak wrócić w bezpieczne miejsce, nie panikuj i zastosuj się do wskazówek, przygotowanych przez ludzi, którzy las znają jak własną kieszeń.

Leśne drogowskazy

Mimo, iż las z pozoru wydaje nam się bardzo odludnym i niezbadanym miejscem, to w rzeczywistości każdy jego kawałek poddany został specjalistycznej ocenie, mającej na celu wyznaczenie funkcji gospodarczych oraz ochronnych. Łatwo to sobie wyobrazić na przykładzie szachownicy. Pola czarne i białe możemy przyrównać do zwartego kompleksu leśnego podzielonego na specjalne sektory - oddziały leśne. Oddziały mają zazwyczaj równy kształt geometryczny, najczęściej prostokątów.

Podobnie jak na szachownicy każdy oddział ma swój numer, identyfikujący go na mapie obszaru. Numery znajdują się na betonowych słupkach, umieszczanych w narożnikach oddziału (w południowo-zachodnim końcu każdy). Łatwo je znaleźć. Gdy się zagubimy wystarczy kierować się w jednym kierunku a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową.

Gdy podążymy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Pozostaje nam tylko odszukać się na mapie. Najważniejsza zasada to nie wpadać w panikę i spokojnie podążać w jednym kierunku, aż natrafimy na te charakterystyczne punkty terenu. Mogą to być również linie energetyczne czy gazociągi, które często pokrywają się z linią oddziałową.

 

Twoje bezpieczeństwo w obecnym czasie jest szczególnie ważne, także  w lasach. Dlatego zachęcamy do zapoznania się z praktycznymi radami, jak zachować się w lesie, aby nie narażać swojego i cudzego zdrowia. 

tekst: Joanna Cichońska(RDLP w POZNANIU)


Terenowy dress code

Wyjście do lasu jest w pełni przyjemne, jeżeli tylko dobrze dobierzesz strój. Czy wiesz jak dobrze przygotować się na leśne spacery?

Wybierając się do lasu warto określić cel naszej wycieczki. Inaczej ubierzemy się na obserwacje zwierząt, inaczej na grzyby i jagody czy na długie leśne wędrówki po górskich szlakach. Musimy jednak pamiętać o kilku wspólnych podstawowych zasadach dotyczących naszego ubioru.

Pierwszą i najważniejszą są wygodne buty trekkingowe, najlepiej nieco wyższe, tak by usztywnić kostkę podczas intensywnego marszu, zwłaszcza schodząc z leśnych zboczy. Łatwo wówczas potknąć się o gałęzie, kamienie czy niefortunnie stąpnąć i skręcić kostkę. Pamiętajcie, iż buty nie mogą uwierać i koniecznie należy je wcześniej rozchodzić. Wyższe buty ochronią również przez ukąszeniami owadów i żmij. Dodatkowym zabezpieczeniem przed uciążliwymi insektami na letnie miesiące będą długie nogawki spodni ze ściągaczami. Dzięki temu unikniemy niechcianego pasażera a wspinającego się kleszcza łatwiej będzie wypatrzeć. Nie należy zapominać o środkach przeciwko owadom, zwłaszcza uciążliwym komarom, meszkom oraz maściom łagodzącym ukąszenia. 

Na wyprawę do lasu najlepiej nadają się dobre spodnie trekkingowe. Spodnie tego typu zaopatrzone są w różnego typu zakamarki, w których możemy pochować drobny ekwipunek: kompas, mapę, telefon, latarkę, scyzoryk, plastry czy bandaże.

Leśne zwierzęta a zwłaszcza ptaki to bardzo wdzięczny obiekt do obserwacji, jednak nie zapominajmy, że ich naturalnym wrodzonym instynktem na widok człowieka jest ucieczka. Wybierając się na obserwacje przyrodnicze z lornetką i aparatem powinniśmy zadbać o nasz kamuflaż. Wszystkie jaskrawe stroje zastępujemy odzieżą dostosowaną do leśnego otoczenia, w barwach stonowanych, najlepiej w odcieniach zieleni, szarości lub brązu. Ubranie powinno być wygodne i nieszeleszczące.

Najlepiej sprawdzą się materiały, które będą nas chronić przed zimnem, wiatrem i wodą, a przy tym odprowadzą na zewnątrz nadmiar wilgoci. Takie materiały wykonane są z membran termoaktywnych. Na półkach w sklepach turystycznych odzież terenowa oznaczona jest symbolami wodoodporności i oddychalności. Na typowe wycieczki „do lasu” wystarczą Wam parametry rzędu 5 tys. mm i 5 tys. g/m²/24 h. W naszym ekwipunku nie powinno zabraknąć również kapelusza, który chroni nie tylko przed słońcem ale i uciążliwymi owadami.

Dobre przygotowanie do wędrówki zapewni:

tekst: Joanna Cichońska(RDLP w POZNANIU)