Asset Publisher Asset Publisher

Konsultacje społeczne obszarów HCV 4.3 i 6.2

W związku z wznowieniem certyfikacji FSC zapraszamy do konsultacji społecznych dot. wyznaczenia obszarów o szczególnych wartościach ochronnych - HCV kategorii 4.3 oraz 6.2 na terenie Nadleśnictwa Włoszakowice

HCV 4.3 Ochrona innych lokalnie istotnych usług ekosystemowych zidentyfikowanych przez zarządcę, które występują w jednostce gospodarowania.

Usługi ekosystemowe to korzyści, jakie ludzie czerpią z natury. Lasy zapewniają społeczeństwu szeroki zakres korzyści, od obiegu czystej wody, po żyzną glebę i sekwestrację dwutlenku węgla.

Konsultacje mają charakter ciągłyObejmują one:

a. usługi zaopatrzenia, takie jak żywność, produkty leśne i woda;

b. usługi regulacyjne, takie jak regulacja powodzi, susz, degradacji gleby, jakości powietrza, klimatu i chorób;

c. usługi wspierające, takie jak tworzenie gleby i obieg składników odżywczych;

d. oraz usługi i wartości kulturowe, takie jak korzyści rekreacyjne, duchowe, religijne i inne korzyści niematerialne (lasy o zwiększonej funkcji społecznej).

HCV 6.2. Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, gospodarczym lub religijnym dla tradycyjnej kultury społeczności lokalnych, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie z tymi społecznościami.

Obszarami HCV 6.2 mogą być:

- miejsca pamięci (cmentarze, pomniki);

- miejsca kultu religijnego;

- oraz inne miejsca i obszary wskazane przez społeczności lokalne (sama wartość rekreacyjna lasów nie jest wystarczającą podstawą do uznania HCV 6.2.).

Konsultacje mają charakter ciągły. "Kwestionariusz zgłaszania uwag/wniosków" znajduje się w materiałach do pobrania.

Zapraszamy do zgłaszania uwag oraz propozycji. 


Certyfikat odpowiedzialnej gospodarki leśnej

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat przyznawany gospodarce leśnej.

 

PEFC Council (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999 roku. Głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywana przez jednostki niezależne.  PEFC dostarcza mechanizm potwierdzającego, że nabywcy drewna i wyrobów z papieru promują zrównoważoną gospodarkę leśną. PEFC jest ogólnoświatową organizacją powołaną dla oceny i wzajemnego uznawania krajowych systemów certyfikacji, opracowanych przez wiele zainteresowanych stron.

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wdrożyła oraz stosuje kryteria określone w dok. Nr 4 Rady PEFC Polska – „Polskie kryteria i wskaźniki trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów dla potrzeb certyfikacji lasów". Posiada certyfikat ważny od 13 lipca 2024 roku do 12 lipca 2027 roku.
Aktualne dane dotyczące PEFC, dostępne są na stronie www.pefc-polska.pl.