Wydawca treści
Pierwsza para rybołowów od 100 lat
W Nadleśnictwie Włoszakowice obserwujemy pierwszą od stu lat parę rybołowów. Z kolei, kilka dni temu Nadleśnictwo Sieraków oddało do „użytku” nowe sztuczne gniazdo. Leśnicy poprzez stwarzanie miejsc do gniazdowania, starają się ochronić rybołowa Pandion haliaeetus, skrajnie rzadkiego i zagrożonego ptaka drapieżnego.
Nadleśnictwo Włoszakowice aktywnie prowadzi monitoring pary rybołowów. Włoszakowiccy leśnicy liczą na to, że w tym roku, w gnieździe pojawią się młode. Aby rybołów wyprowadził lęgi ważne jest zapewnienie mu spokoju, stąd wokół gniazda utworzono strefę ochrony okresowej i całorocznej. Oznacza to, że w sezonie lęgowym (od 1 marca do 31 sierpnia) nie wolno przebywać w granicy 500 m od gniazda oraz 200 m, po odlocie ptaków na zimowiska. Nadleśnictwo Włoszakowice wraz z Komitetem Ochrony Orłów prowadzą monitoring pary rybołwów od 2019 roku.
Platforma w Nadleśnictwie Sieraków została zamontowana na samym wierzchołku ponad 45 m modrzewia. Jest najprawdopodobniej najwyżej usytuowanym ptasim gniazdem w Polsce. Umieszczenie gniazda tak wysoko nie jest przypadkowe, gdyż jak przypomina Paweł Mizera z Nadleśnictwa Sieraków rybołów gnieździ się na najwyższych, górujących nad otoczeniem, drzewach, a także na słupach wysokiego napięcia. Gniazda rybołowa zlokalizowane są w pobliżu (do kilku km) od niegłębokich i przejrzystych zbiorników wodnych, gdzie ptak ten widowiskowo poluje na ryby, stanowiące jego główne źródło pożywienia.
fot.Marcin Wodziński
Rybołów jest gatunkiem migrującym. Zimuje w Afryce, a do Polski przylatuje pod koniec marca. W drugiej połowie kwietnia samica składa od 2 do 3 jaj, z których po ok. 40 dniach wykluwają się pisklęta. W Polsce ponad 50% par rybołowa przystępuje do lęgów w sztucznych gniazdach.
Fot. Jakub Pruchniewicz
Montaż sztucznych gniazd („platform") jest jednym z założeń projektu pn. "Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce", realizowanego od 2017 r. przez Lasy Państwowe wespół z ornitologami z Komitetu Ochrony Orłów. W projekcie uczestniczy 30 nadleśnictw, w tym Nadleśnictwa Oborniki i Sieraków z terenu RDLP w Poznaniu.
Rybołów objęty w Polsce jest ścisłą ochroną gatunkową, wymaga ochrony czynnej i strefowej, wpisany jest do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt i do Załącznika Dyrektywy Ptasiej
Celem projektu jest powstrzymanie dalszego spadku liczebności rybołowa w Polsce i próba znalezienia recepty na odwrócenie tej niekorzystnej sytuacji.
- ten szponiasty drapieżnik, o stosunkowo delikatnej budowie może pochwalić się prawie dwumetrową rozpiętością skrzydeł;
- w całym kraju mamy już około 180 sztucznych platform, które są solidnym fundamentem pod przyszłe gniazdo rybołowa;
- gniazda rybołowa zlokalizowane są w pobliżu niegłębokich i przejrzystych zbiorników wodnych, bo jest to ptak czystych wód i czystego powietrza;
- poluje widowiskowo na niezbyt duże (0,30 do 1 kg) ryby, które są jego głównym źródłem pożywienia;
- ryby namierza wzrokiem, dostrzega je nawet z wysokości 40 m, a następnie z prędkością 30-60 km/h nurkuje za nią w głąb wody nawet na głębokość 1m;
- polskie rybołowy gniazdują głównie w północno-zachodniej części kraju oraz na Mazurach.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
JAK ROZPOZNAĆ KRUKA?
JAK ROZPOZNAĆ KRUKA?
Ptaki z rodziny krukowatych bardzo licznie występują w Polsce. Jednak czy jesteśmy w stanie rozróżnić kruka od gawrona?
Spróbuję Wam w tym pomóc. Na świecie żyje około 120 gatunków ptaków zaliczanych do rodziny krukowatych. W naszym kraju gnieździ się tylko siedem: kruk, wrona, gawron, kawka, sroka, sójka oraz orzechówka.
Cechą charakterystyczną w/w ptaków jest ich dość duży, mocny dziób oraz charakterystyczny skrzeczący odgłos. Ptaki te są bardzo towarzyskie, chętnie żyją w grupach. Gniazda zakładają na drzewach ( z wyjątkiem kawki -dziuple i budynki ), w których składają od 3 do 6 jaj. Są opiekuńcze i troskliwe, obydwoje rodziców wychowują młode przez kilka miesięcy.
Są wszystkożerne, preferując pokarm pochodzenia zwierzęcego (owady, pisklęta, jaja, drobne gryzonie i padlinę).
Kruk (Corvus corax )- największy przedstawiciel tej rodziny. Cały czarny, ma duży garbaty dziób, w locie charakterystyczny klinowato ścięty ogon. Jest ptakiem bardzo płochliwym i unika bliskości ludzi.
Gawron (Corvus frugilegus) - mniejszy od kruka, podobny wielkością do wrony, od której różni się całkowicie czarnym upierzeniem. Gnieździ się kolonialnie na wysokich drzewach, często na osiedlach ludzkich.
Wrona siwa ( Corvus corone cornix) - podobna do gawrona, od którego różni się szarym upierzeniem grzbietu i spodu ciała. Gnieździ się w pojedynczych parach na drzewach na skraju lasów i krajobrazie rolniczym, ale też spotykana jest w miastach.
Kawka ( Corvus monedula ) - mniejsza od wrony i gawrona, odróżnia się od nich rozjaśnionym upierzeniem tyłu głowy i karku. Zamieszkuje osiedla ludzkie, stare parki. Jako jedyny nie buduje gniazd na drzewach, a gnieździ się w dziuplach i zakamarkach budynków, np.kominach. Przebywa w grupach i chętnie gnieździ się kolonialnie.
Zagrożenia i ochrona.
Wszystkie ptaki z rodziny krukowatych licznie występują, dlatego nie ma bezpośredniego zagrożenia. Najmniej pewny jest los kawki. Zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody (Dz.Ustaw Nr 92 z 16.IV.2004, poz. 880 ) oraz Rozrządzenie Min. Środowiska (Dz.Ustaw Nr 220 z 11.X.2004, poz.2237) ochroną objęte są wszystkie nasze gatunki ptaków krukowatych.
Źródło: "Ptaki krukowate blisko człowieka" Maciej Luniak