Lista aktualności Lista aktualności

MAŁE CENTRUM PSZCZELARSTWA

Dwa lata temu na terenie Nadleśnictwa Włoszakowice otwarta została ścieżka edukacyjna „Dolina Samicy”. Jeden z jej punktów poświęcony jest pszczole miodnej i cieszy się on takim zainteresowaniem, że postanowiono go rozbudować.

- Stworzyliśmy małe centrum pszczelarstwa – mówi Ryszard Łopusiewicz, nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice.

Zanim To się stało, podpisano akt erekcyjny, który następnie został zamknięty w butelce i zamurowany w podstawie kapliczki na pamiątkę dla przyszłych pokoleń.

Jak dodał Łopusiewicz, to nie jest przypadek, że leśnicy i pszczelarze zacieśniają wspólną więź, gdyż pierwsze hodowane pszczoły, to były barcie w lesie.

Zbigniew Wach, prezes Rejonowego Związku Pszczelarzy w Lesznie podkreślał, że dzięki współpracy udało się stworzyć wyjątkowe miejsce.

- Zaczęło się od niewinnych pomysłów, a dziś widzimy, że rozrosło się do pokaźnych rozmiarów. Jest to miejsce, które świadczy o tym, że człowiek to nie tylko gospodarka, ale również natura. Pszczoła daje nam mnóstwo rzeczy, o których nie mamy pojęcia. Dla nas pszczelarzy, pszczoły pracują niejako w wartości dodanej, natomiast 85 procent ich pracy, to właśnie efekt dla przyrody i środowiska - mówił Wach, który zajmuje się pszczelarstwem od ponad trzydziestu lat.

85 procent ich pracy, to właśnie efekt dla przyrody i środowiska - mówił Wach

Po oficjalnym otwarciu Punktu Edukacyjnego, uczestnicy udali się na zwiedzanie obiektów, a następnie na poczęstunek w niesamowice malowniczej scenerii.

Tekst: portal Radio Elka

więcej zdjęć: elka.pl