Lista aktualności Lista aktualności

DZIWNE ZAWIESZKI NA DRZEWACH

Spacerując po lesie możemy spotkać dziwne przedmioty zawieszone na drzewach. Wiecie co to takiego? Postaramy się Wam je przybliżyć.

Byśmy wszyscy mogli się cieszyć pięknymi i zdrowymi lasami, muszą one być w dobrej formie życiowej.

Często nękane są  przez szkodliwe owady, pożary czy zanieczyszczenia przemysłowe. Osłabiają lub niejednokrotnie zabijają drzewa, które ze względów sanitarnych należy jak najszybciej wyciąć i wywieźć z lasu.

Na co dzień praca leśniczego polega między innymi na obserwowaniu stanu zdrowotnego powierzonego mu lasu.

Często pomagamy sobie dość dziwnymi urządzeniami, które możecie spotkać spacerując czy zbierając grzyby.

Niewątpliwie do jednego z nich należy pułapka feromonowa IBL-1, dzięki które określamy zagrożenie ze strony Brudnicy mniszki - mówi Anna Barycza, Specjalista ds. ochrony lasu w nadleśnictwie Włoszakowice.

Brudnica mniszka (  Lymantria monacha) to  szkodnik, którego żarłoczne gąsienice doszczętnie zjadają igły sosny. Do pułapki zlatują się samce tegoż motyla, zwabione feromonem płciowym.

Liczba motyli schwytanych do pułapek pozwoli ocenić zagrożenie w roku następnym. Dlatego bardzo ważne jest skrupulatne liczenie co kilka dni - podpowiada Jarosław Bączyk - leśniczy.

Wyniki wpisuje się w odpowiednie formularze i przesyła do okręgowych Zespołów Ochrony Lasu. To właśnie tam są analizowane i prognozowane zagrożenia, oczywiście nie tylko ze strony brudnicy mniszki.

Obowiązkowe zadania dotyczące stanu sanitarnego wynikają z Instrukcji Ochrony Lasu.