Lista aktualności Lista aktualności

22 kwietnia- Dzień Ziemi

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi.

To akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

Niestety, obecna sytuacja epidemiologiczna nie pozwala zwyczajowo obchodzić tego dnia. Co roku Nadleśnictwo Włoszakowice wraz z innym organizacjami i stowarzyszeniami organizowało spotkania, w których aktywny udział brały dzieci i młodzież.

                                                                                    ( Rok 2018 - leśnictwo Krzyżowiec - Dzień Ziemi z gminą Wschowa)

Skąd wziął się pomysł i jaka jest idea Dnia Ziemi?

Otóż jako pierwszy z ideą obchodzonego na całym świecie Dnia Ziemi wystąpił John McConnell, na konferencji UNESCO, dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 r.

Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto.

Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant. 26 lutego 1971 r. podpisał proklamację, w której wyznaczył równonoc wiosenną jako moment, w którym Narody Zjednoczone obchodzą Dzień Ziemi (źródło: Wikipedia).

Hasło Dnia Ziemi w 2020 roku, a jednocześnie motyw przewodni święta to "Działania na rzecz ochrony klimatu", a w szczególności zaakcentowanie wyzwań związanych z zachodzącymi zmianami klimatycznymi.