Asset Publisher Asset Publisher

ZIELONY PUNKT KONTROLNY

Pobierz mapę i odnajdź 50 punktów, które specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że w leśnictwie Papiernia i Krzyżowiec przygotowaliśmy 9 km2 terenu dla miłośników biegów na orientacje.

Leśnictwo Papiernia charakteryzuje się pagórkowatą rzeźbą terenu, licznymi jeziorami oraz przepięknymi drzewostanami, to jedno z piękniejszych miejsc naszego nadleśnictwa.

Dlatego też chcemy  pokazać coś, czego nie zauważysz z drogi asfaltowej dzielącej kompleks leśny na mniejsze kawałki. Dorodne sosny, piękne i okazałe dęby, liczne cieki i jeziora oraz zróżnicowany teren - to wszystko na Ciebie czeka na naszej trasie.

Przygotowaliśmy  6 tras z różnym poziomem trudności i dystansem. Pamiętaj, że określony dystans to odległość w linii prostej, rzeczywista jest o wiele dłuższa. Wszystkie mapy dostępne są jako załączniki.

Jak przygotować się do Twojego pierwszego biegu, w terenie który nie do końca jest Ci znany?

Pobierz jedną z tras, jeśli rzeczywiście nie masz dużego doświadczenia z czytaniem map, masz kłopoty z orientacją, wybierz trasę najkrótszą lub nawet tylko kilka punktów. Zanim wystartujesz dokładnie przeanalizuj mapę, zwróć uwagę na szczegóły. Ważną rzeczą jest by wydruk był w kolorze, bowiem różnorodne barwy mają bardzo duże znaczenie.

Skala mapy 1:10 000 oznacza, że 1 cm na mapie to 100 metrów bieżących w terenie.

Postaram się przybliżyć nieco i wyjaśnić kolory widoczne na mapie.

Mapa podzielona jest na kwadraty lub prostokąty czarną, przerywaną linia. Są to tzw. oddziały leśne, w południowo-zachodnich ich częściach  powinien stać betonowy lub granitowy słupek oddziałowy z wymalowanymi numerami oddziałów. Białe tło i czarne cyfry.

Wielkość oddziału to około 550 x 550 metrów, co daje ponad 30 hektarów powierzchni.

Z reguły linie oddziałowe są drogami, ale uwaga - nie zawsze. Dlatego alternatywnie można skorzystać z innej drogi leśnej, w zależności od kategorii inaczej wyrysowanej na mapie. Im grubsza linia tym droga jest szersza i często eksploatowana.

Warstwice to te nieregularne kształty i linie koloru brązowego, podobnie jak w górach pomagają nam określić ukształtowanie terenu.

Drogi asfaltowe droga , drogi leśne droga2, przecinki droga3, linie energetyczne linia to najważniejsze obiekty liniowe, których znaczenie powinniśmy wiedzieć i umieć czytać z mapy.

Przejdźmy teraz do obiektów poligonowych.

Kolor zielony na mapach zawsze był kojarzony z terenami leśnymi, podobnie jest w tym przypadku. Jednak nie do końca, bowiem im ciemniejszy jest kolor tym las jest młodszy, a więc też trudniejszy do przebiegu, gęstszy. Ba, według Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku stałym zakazem objęte są uprawy leśne do 4 m wysokości.

Kolor biały to również las, jednak już starszy i dostępny, w którym możemy biec, ale ostrożnie!!!

Jeśli chodzi o pozostałe poligony widoczne na naszych mapach to są jeszcze kolory żółty (pomarańczowy) oraz czarny. Pierwszy z nich oznacza grunty rolne i pola uprawne lub tzw. pasy zaporowe- poletka służące do dokarmiania zwierzyny w lesie. Kolor czarny w formie niewielkich regularnych kształtów, to tereny zabudowane.

Kolor niebieski podobnie jak i na innych mapach zawsze będzie przedstawiał wody, zarówno stojące jak i płynące, a więc jeziora, rzeki i potoki. Kolorem niebieskim w postaci kratownicy i innych poziomych kresek zaznaczone są tereny niedostępne, te omijajcie proszę szerokim łukiem.

Grodzenia lub płoty to obszary zaznaczony jako niewielkie powierzchnie oznaczone taką symboliką plot.

Pozostały obiekty punktowe, o których warto wspomnieć, a są to:

dołek dolek, niecka niecka, ambona ambona, paśnik pasnik, kamień kamien, korzeń -karpa X

Myślę, że na początek wystarczy informacji, zapamiętaj je proszę i ruszaj w las!!!

Start ( oznaczony na mapie trójkątem) zaczynamy z trzech możliwych lokalizacji. Są to miejsca postoju pojazdów przy drodze powiatowej Włoszakowice-Wijewo, drodze gminnej Włoszakowice-Dominice oraz miejscowości Boszkowo-Letnisko ( ulica Dominicka ).

Twoim zadaniem jest dotarcie do punktów oznaczonych na mapie od 1, cały czas biegnąc drogami leśnymi o różnym poziomie użyteczności. Po dotarciu do punktu należy sprawdzić numer słupka oraz "odbić" na mapie charakterystyczny wzór.

Szczegółowy opis punktów kontrolnych przedstawia poniższa grafika (  http://treningbno.pl/poradnik/legenda-mapy)

Walorem i niewątpliwie przewagą biegów na orientację nad innymi biegami jest fakt, że cały czas spędzamy w lesie, z dala od zgiełku i hałasu, biegnąc po drogach nieutwardzonych. W rękach trzymając mapę cały czas jesteśmy zmuszeni do analizy terenu i otoczenia.

ZAPRASZAMY do korzystania!

Wydrukowane mapy będą dostępne w obiektach hotelarskich, siedzibie nadleśnictwa oraz innych punktach na terenie Włoszakowic i Boszkowa- Letniska.