Asset Publisher Asset Publisher

ZASIEDZIAŁY -NIE! ZIELONY TAK!

Podsumowanie projektu , który był realizowany w konkursie mikrodotacji Wielkopolska Wiara

         W Ośrodku Edukacji Leśnej "Zaskroniec" w Koczurach w słoneczny 24 dzień października 2015r. odbyło się podsumowanie projektu "Zasiedziały - nie! Zielony - tak!", który realizowany był w konkursie mikrodotacji Wielkopolska Wiara i dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.
Projekt był realizowany w okresie od 1 czerwca do 31 października 2015r. na terenie województwa wielkopolskiego: miasto Leszno oraz Nadleśnictwo Włoszakowice na terenie Gminy Włoszakowice. Odbiorcami projektu była grupa dzieci i ich rodzin ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Lesznie. Projekt w odpowiedzi na problem, który staje sie coraz bardziej powszechny, mianowicie dzieci dużo czasu spędzają przed monitorami różnego rodzaju sprzętu elektronicznego - zwyczajnie "zasiedziały" się w domu. Realizacja projektu miała zaoferować alternatywne formy spędzania czasu wolnego wraz z rodzinami i nabycia umiejętności bycia wśród ludzi. Należy pokazać inny świat, niekoniecznie ten z monitorów komputerowych i ekranów telewizyjnych, który dzieci dobrze znają, ale ten pachnący, zielony, który jest na wyciągnięcie ręki, który rozwija wyobraźnię i zachęca do zdobywania wiedzy. Dlatego też celem projektu było zwiększenie możliwości sposobów spędzania czasu wolnego, uwrażliwienie na piękno otaczającej nas natury, zwiększenie wiedzy z zakresu ekologii, nauka współpracy i zabawy w grupie.
Realizacja zaplanowanych działać przebiegła w trakcie kilku spotkań:
•    z panią ekolog na temat ochrony środowiska naturalnego, jego poszanowania  oraz segregowania i zagospodarowania odpadów,
•    wycieczka do Stacji Uzdatniania Wody w Lesznie,
•    prezentacja Ośrodku Edukacji Leśnej "Zaskroniec" w Koczurach oraz gry i zabawy ruchowe,
•    w biurowcu Nadleśnictwa Włoszakowice na temat roślin i zwierząt regionu,
•    grzybobranie i poznanie obiektów ochrony przyrody na ścieżce przyrodniczej w Krzyżowcu,
•    w szkole z podróżnikiem Łukaszem Wierzbickim, autorem książek dla dzieci,
•    w Ośrodku Edukacji Leśnej "Zaskroniec" w Koczurach na podsumowanie projektu.
Nadleśnictwo Włoszakowice udostępniło infrastrukturę turystyczno - edukacyjną, materiały i gadżety promocyjne dla dzieci, natomiast edukatorzy leśni przeprowadzili zajęcia edukacyjne.