Asset Publisher Asset Publisher

DZIEŃ ZIEMI

Uczniowie z terenu gminy Wschowa brali udział w grze terenowej, a wszystko z okazji Dnia Ziemi

Spółka Komunalna we Wschowie oraz Nadleśnictwo Włoszakowice zaprosiło  uczniów wraz z opiekunami  do leśniczówki w Krzyżowcu, a okazją do wspólnej zabawy był obchodzony w minioną sobotę  Dzień Ziemi.

Przybyli przedstawiciele następujących szkół : Szkoła Podstawowa nr 1 we Wschowie,  Szkoła Podstawowa nr 2 we Wschowie, Szkoła Podstawowa w Osowej Sieni, Szkoła Podstawowa w Konradowie, Szkoła Podstawowa w Przyczynie Górnej, Szkoła Podstawowa w Łysinach, Szkoła Podstawowa w Lginiu oraz Szkoła Podstawowa w Siedlnicy. 

Uczniowie zostali podzieli się na cztery grupy, wyposażeni w mapę topograficzną terenu a głównym zadaniem było dotrzeć do wszystkich  punktów kontrolnych, podzielonych tematycznie.

Na pierwszym  mogli dowiedzieć się o podstawowych gatunkach drzew i krzewów rosnących w naszych lasach. Koleżanka Lidka chętnie odpowiadała na pytania: jaka jest lesistość Polski czy więcej jest drzew iglastych czy liściastych?

Z kolei na następnym przystanku omawiane były zwierzęta, dziko żyjące w okolicznych lasach. Na własne uszu można było posłuchać dźwięków z sygnałówki myśliwskiej. Ważna sprawą jest dokarmianie zwierzyny, co i kiedy zanosić do paśnika, to wszystko można było dowiedzieć od Amadeusza.

Na trzecim przystanku młodzież mogła zapoznać się z kamuflażem i zachowaniem podczas robienia zdjęć z tzw. czatowni. Kolega Piotr, doświadczony fotograf i zapalony przyrodnik jest częstym podglądaczem dzikich zwierząt.

Na ostatni już punkcie można było dowiedzieć się co to jest retorta, zapoznać się z profilaktyką z ochrony przeciwpożarowej lasu i czy w Polsce jest dużo pożarów lasu?

Następnie przyszedł czas na trzydziestu minutowy wykład dr Marcina Bocheńskiego, który w interesujący sposób opowiadał o ptakach w lesie. Pan Marcin na co dzień jest wykładowcą Uniwersytetu Zielonogórskiego, opowiadał nam o swoje pasji - podsłuchiwaniu ptaków.

Na koniec przyszedł czas na pieczenie kiełbaski i podsumowanie spotkania.

W imieniu organizatorów wszystkim serdecznie dziękujemy, mając nadzieję, że wkrótce się spotkamy!

fot. Marek Wąsowicz