Asset Publisher Asset Publisher

BUDOWA S5

Budowa nowego odcinka S5 z jednej strony zaspakaja oczekiwania społeczeństwa, z drugiej jednak nie jest obojętna na otaczający las.

Przez tereny Nadleśnictwa Włoszakowice będzie przebiegała budowana droga ekspresowa nr 5. Oznacza to, że podobnie jak Nadleśnictwo Karczma Borowa również Nadleśnictwo Włoszakowice przekazało grunty leśne pod budowę S5.

- Przekazaliśmy ponad 4 ha lasu - mówi nadleśniczy Ryszard Łopusiewicz.

Będziemy bacznie obserwować drzewostany w sąsiedztwie drogi ekspresowej pod kątem ich zdrowotności - mówi nadleśniczy.

To zachodnia część naszego nadleśnictwa, lasy między miejscowościami Wilkowice i Mórkowo.

Oczywiście w ramach konsultacji nie wnieśliśmy żadnych konkretnych uwag co do przebiegu planowanej drogi. W zasadzie droga nie dzieli kompleksu leśnego na mniejsze fragmenty, a jedynie "odcina" jego obrzeża.

- Wzmożony ruch samochodowy, spaliny i hałas z pewnością negatywnie wpłyną na okoliczne lasy?

- Oczywiście, że tak! - stanowczo odpowiada Łopusiewicz. Co gorsza w pobliżu znajduje się bardzo cenny i jeden z piękniejszych fragmentów naszego nadleśnictwa.

To "Mórkowski Jar". Kto tam był, to wie o czym mówię. Warunki zbliżone do górskich, strome zbocza porośnięte pięknym grabem i ponad stuletnią sosną, u ich stóp zbiornik wodny, który odtworzyliśmy w 2014 roku.

Tam też swój początek ma rzeczka Samica, która płynie przez malownicze smyczyńskie łąki.

fot. Arkadiusz Kaźmierczak

Będziemy bacznie obserwować drzewostany w sąsiedztwie drogi ekspresowej pod kątem ich zdrowotności. Czy sobie poradzą? - sądzę, że tak!-  kontynuuje nadleśniczy. Dziś buduje się drogi z troską o środowisko, wyposażając między innymi w ekrany dźwiękoszczelne oraz dba się i pamięta o dzikich zwierzętach, budując im tzw. bezpieczne przejścia. Co ważne droga jest zabezpieczona siatką, co minimalizuje wypadki komunikacyjne z udziałem dzikich zwierząt. To niewątpliwe wielki plus tak potężnej inwestycji - kończy Łopusiewicz.

W ramach cięć pod budowaną trasę włoszakowickie nadleśnictwo pozyskało około 2000 tysięcy metrów sześciennych. Było to głównie drewno sosnowe, modrzewiowe, brzozowe oraz dębowe.