Asset Publisher Asset Publisher

BEZPIECZNIE W LESIE Z EMAPĄ

Niemal każdy z nas korzysta dziś z dóbr i elektronicznych nowości. Niewątpliwie jednych z nich jest telefon przenośny, a obecnie smartfon.

Wychodząc z domu, na co zwracacie uwagę by zabrać ze sobą? Portfel, klucze no i oczywiści telefon, bo bez niego ani rusz...

Ale czy wybierając się do lasu, np. na spacer, grzyby czy jagody urządzenie to będzie nam w ogóle potrzebne? Często bowiem słyszymy, że kiepsko tam z zasięgiem!

Otóż warto mieć go ze sobą, ale pod warunkiem, że wcześniej bezpłatnie pobraliśmy aplikację do czytania map leśnych, no i oczywiście samą mapę.

Ale po kolei.

Ze sklepu Play bezpłatnie pobieramy program Mlas mini (instrukcja w załączniku). Następnie zgłaszamy się do nadleśnictwa z prośbą o udostępnienie elektronicznej mapy, tj. warstw leśnej mapy numerycznej, które musimy w ostatnim kroku wczytać w naszą przeglądarkę mapową (Mlas mini).

Czy teraz będziemy bezpieczni w lesie i się nie zgubimy? Dużo oczywiście zależy od nas samych, warto zwrócić uwagę na poziom baterii w telefonie , a sygnał satelitarny może mieć pewne zakłócenia spowodowane koronami drzew. Jednak tak "dozbrojeni" możemy wyruszyć w najdalsze leśne zakątki.

Przydatne strony:

http://www.taxusit.com.pl/mLas.Mini

https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/