Asset Publisher Asset Publisher

BEZPIECZNE WAKACJE

Wakacje!!!Niech żyją wakacje! Jednak co zrobić aby Wasz pobyt w lesie był bezpieczny?

Co roku Nadleśnictwo Włoszakowice na czas letnich wakacji podejmuje czynności mające poprawić Wasze bezpieczeństwo w terenach leśnych. Chcemy aby Wasz pobyt nie tylko nad wodą był bezpieczny, dokładamy wszelkich starań abyście u nas też czuli się komfortowo.
Ale wiele zależy od Was samych i od Waszego zachowania.
Okres letni to czas pożarów lasu. Wysoka temperatura powietrza, a co za tym idzie wilgotność ściółki leśnej zbliżona do właściwości kartki papieru sprawia, że w lesie jest  bardzo niebezpiecznie.
Polska zajmuje trzecie miejsce w Europie pod względem ilości powstania pożarów lasu.
Jak działa system ochrony przeciwpożarowej w lasach?

Dla Waszego bezpieczeństwa i mieszkańców lasu lepiej abyście nie używali otwartego ognia w lesie.
Jednak  gdy już będziecie świadkami tego niebezpiecznego żywiołu powiemy Wam jak należy się zachować.
Oczywiście w pierwszej kolejności musicie zatroszczyć się o bezpieczeństwo swoje i współtowarzyszy. Oddalcie się w bezpieczne miejsce, zorientujcie się czy w strefie niebezpiecznej nie ma innych osób, by wreszcie zadzwonić pod numer alarmowy. Postarajcie się Waszemu rozmówcy przybliżyć miejsce ognia oraz co się pali ( młode drzewka, las sosnowy wysokości około 10 m lub inne).
Jeśli możecie udajcie się do drogi głównej, by w bezpiecznym miejscu czekać na przybycie pierwszych ratowników.

Las jako twór przyrody ożywionej i nieożywionej może sprawić Wam jeszcze inne, niemiłe niespodzianki - dodaje nadleśniczy Ryszard Łopusiewicz. Przebywając w środowisku leśnym skazani będziemy też na kontakt ze światem roślin i zwierząt.

Często korzystacie z lasu uprawiając różne dyscypliny sportu, co wiąże się z kontuzjami i różnego rodzaju urazami. Z Waszą aktywnością fizyczną związane jest kolejne niebezpieczeństwo, a mianowicie możliwość zabłądzenia. Zwłaszcza duże obszary leśne występujące w naszych okolicach niosą takie zagrożenie. I co wtedy? Co robić gdy rzeczywiście nie wiemy gdzie się znajdujemy?

Otóż nie należy wpadać w panikę,  rozejrzyjcie się wokół, postarajcie znaleźć drogę i tą drogą iść przed siebie. Szukajcie punktów charakterystycznych w postaci linii energetycznych, gazociągów czy też "malowidłach" na drzewach (szlak turystyczny). A może uda się Wam znaleźć słupek oddziałowy? Jak wygląda i co oznaczają cyfry?

Las podzielony jest na sektory, zwane oddziałami leśnymi. W południowo-zachodniej części oddziału znajduje się słupek oddziałowy z numeracją. Jeśli staniemy nad nim i pochyliwszy głowę jesteśmy w stanie określić swoją lokalizację, w tym przypadku na północy będziemy mieć oddziały 57 i 58, a na południu 75 i 76. Idąc w górę w kierunku numeracji niższej, zawsze będziemy zmierzać na północ.

O cel i dodatkowe zadania w okresie wakacji dla włoszakowickich leśników zapytaliśmy Marka Skopińskiego, komendanta Straży Leśny.

- Będziemy prowadzić wzmożone działania prewencyjne. Będą to parkingi, miejsca postoju, pola biwakowe oraz tereny leśne zwłaszcza przy miejscach letniskowych. 

- Czy leśnicy będą z kimś współpracować?

- Tak, będziemy przeprowadzać akcje wspólnie z Policją, Państwową Strażą Łowiecką i Rybacką - dodaje Skopiński.

Przed Wami  czas na zasłużony urlop wypoczynkowy. Życzymy Wam udanego i słonecznego urlopu, a nieco młodszym bezpiecznych i niezapomnianych wakacji.

Ważne telefony:

- alarmowy 998

- nadleśnictwo 65 5370 355 lub 600 018 914