Asset Publisher
Wysokie zagrożenie pożarowe lasu.
Utrzymująca się dość wysoka temperatura jak na kwiecień oraz brak opadów atmosferycznych powoduję, że w lasach jest bardzo sucho.
Zdjęcie główne przedstawia aktualne zagrożenie pożarowe w naszym kraju. Kolorem czerwonym zaznaczone są nadleśnictwa, w których obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego.
Wilgotność ściółki waha się na granicy 10 %, przypomnijmy że kartka papieru ma wilgotność około 7%.
" Jest rzeczywiście bardzo sucho- mówi Marek Wąsowicz, Specjalista odpowiedzialny za ochronę p.poż. Realne niebezpieczeństwo powstania pożaru lasu jest w każdej chwili, bez względu na dzień tygodnia, czy porę dnia".
Dlatego też Lasy Państwowe stawiają przede wszystkim na prewencję. Z końcem marca uruchomiliśmy dostrzegalnię przeciwpożarową działającą przez 7 dni w tygodniu, podobnie jak Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w siedzibie nadleśnictwa. Dodatkowo wprowadzone są patrole, prowadzone przez Strażników Leśnych oraz z powietrza samoloty wypatrywane są niebezpieczeństwa.
Niestety nie uchroniło to przed powstaniem pierwszego pożaru w tym roku. W niedzielny poranek, 26 kwietnia zapaliła się ściółka leśna w leśnictwie Stare Drzewce. Spaliły się 3 ary poszycia lasu, a w akcji gaszenia brały udział 4 zastępy PSP i OSP z terenu powiatu wschowskiego.
Jeszcze nie wprowadzono zakazu wstępu do lasu. Przypomnimy, że Ustawa o lasach z 1991 r. daje takie uprawienia nadleśniczym w przypadku wystąpienia bardzo dużego zagrożenia pożarowego jak również obowiązek gdy wilgotność ściółki mierzona przez 5 kolejnych dni o godzinie 9:00 rano spadła poniżej poziomu 10 proc.