Asset Publisher Asset Publisher

POMYSŁ NA AKTYWNY WYPOCZYNEK

Od 2016 roku w leśnictwie Papiernia i Krzyżowiec dostępnych jest 9 km2 terenu dla miłośników biegów i spacerów na orientację, które zostały przygotowane przez nasze nadleśnictwo. Przedstawiamy na czym polega ta forma spędzania wolnego czasu i wyjaśniamy jak zacząć ją uprawiać.

Charakterystyka terenu

Leśnictwo Papiernia charakteryzuje się pagórkowatą rzeźbą terenu, z licznymi jeziorami i wyjątkowym drzewostanem. Bez wątpienia to jedno z piękniejszych miejsc w naszej okolicy. Dlatego też Nadleśnictwo Włoszakowice, dzieląc kompleks leśny na mniejsze kawałki, postanowiło pokazać coś, czego nie sposób zauważyć z głównej drogi. Dorodne sosny, okazałe dęby, liczne cieki i akweny oraz zróżnicowany teren – to wszystko czeka na śmiałków,  którzy wybiorą jedną z sześciu tras oferujących różne poziomy trudności i dystanse. Pamiętajmy, że podany dystans to odległość w linii prostej (rzeczywista jest o wiele dłuższa). Mapy dostępne są do pobrania na stronie nadleśnictwa, pod adresem:

 (http://www.wloszakowice.poznan.lasy.gov.pl/zielony-punkt-kontrolny).

Przygotowania

Przygotowania do biegu czy spaceru na orientację należy rozpocząć od pobrania i wydrukowania mapy jednej z tras.

 Jeśli nie posiadamy zbyt dużego doświadczenia w posługiwaniu się mapą i mamy problemy z orientacją w terenie, powinniśmy wybrać najkrótszą trasę lub nawet tylko kilka jej punktów. Zanim wystartujmy, warto też dokładnie przeanalizować mapę i zwrócić uwagę na szczegóły (ważne, by wydruku dokonać w kolorze, gdyż poszczególne barwy mają bardzo duże znaczenie).

Czytanie mapy

Skala mapy 1:10.000 oznacza, że 1 cm na niej to 100 metrów bieżących w terenie. Mapa podzielona jest na kwadraty lub prostokąty przy pomocy czarnej, przerywanej linii. Są to tzw. oddziały leśne, w których południowo-zachodnich częściach powinien stać betonowy lub granitowy słupek oddziałowy z wymalowanymi numerami oddziałów (białe tło i czarne cyfry).

Wielkość oddziału to około 550x550 m, co daje ponad 30 hektarów powierzchni. Z reguły linie oddziałowe są drogami, ale uwaga – nie zawsze! Dlatego alternatywnie można skorzystać z innej drogi leśnej, w zależności od kategorii odpowiednio naniesionej na mapie. Im grubsza linia, tym droga jest szersza i bardziej eksploatowana.

Nieregularne linie koloru brązowego to warstwice, będące najważniejszymi obiektami liniowymi na mapie. Podobnie jak w górach pomagają nam określić ukształtowanie terenu, dlatego też powinniśmy wiedzieć jak się nimi posługiwać. Generalnie jeśli wartości przy nich podane rosną ku środkowi – mamy do czynienia z zagłębieniem terenu. Jeśli jest odwrotnie - w danym miejscu powinno znajdować się wzniesienie.   

Kolory na mapie

Kolorami na mapie oznaczane są obiekty poligonowe, czyli po prostu obszary. Kolor zielony kojarzymy zazwyczaj z terenami leśnymi, podobnie jest i w tym przypadku. Jednak nie do końca, bowiem im ciemniejszy kolor, tym las jest młodszy, a więc też trudniejszy do przebiegnięcia z powodu gęstszej roślinności. Co ważniejsze, według Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku, uprawy leśne do 4 m wysokości objęte są stałym zakazem wstępu. Lepiej więc kierować się kolorem białym, którym również oznacza się las, ale już starszy i dostępny, po którym możemy bez problemu biegać (tylko ostrożnie!).

Jeśli chodzi o pozostałe poligony widoczne na naszych mapach, to występują jeszcze kolory żółty (pomarańczowy) i czarny. Pierwszy z nich oznacza grunty rolne i pola uprawne lub tzw. pasy zaporowe – poletka służące do dokarmiania zwierzyny w lesie. Z kolei kolor czarny w postaci niewielkich regularnych kształtów obrazuje tereny zabudowane.

Kolor niebieski zawsze przedstawia wody, zarówno stojące, jak i płynące, a więc jeziora, rzeki i potoki. Kolorem tym w postaci kratownicy i innych poziomych kresek zaznaczone są ponadto tereny niedostępne – te najlepiej omijać szerokim łukiem.

Ruszamy w las

Start (oznaczony na mapie trójkątem) zaczynamy z trzech możliwych lokalizacji. Są to miejsca postoju pojazdów przy drodze powiatowej Włoszakowice-Wijewo, drodze gminnej Włoszakowice-Dominice oraz ulicy Dominickiej w Boszkowie-Letnisku.

Naszym zadaniem jest dotarcie do punktów oznaczonych na mapie (od 1), cały czas biegnąc drogami leśnymi o różnym poziomie użyteczności. Po dotarciu do danego punktu należy sprawdzić numer słupka oraz „odbić” na mapie charakterystyczny wzór.

Walorem i niewątpliwie przewagą biegów na orientację nad innymi biegami jest fakt, że cały wolny czas spędzamy w lesie, z dala od zgiełku i hałasu, biegając po drogach nieutwardzonych. Trzymając w rękach mapę nieustanie jesteśmy zmuszeni do analizy terenu i otoczenia, co rozwija naszą spostrzegawczość i umiejętności nawigacyjne.

Zapraszamy do korzystania z naszych tras! Wydrukowane mapy są również dostępne w siedzibie nadleśnictwa, pobliskich obiektach hotelarskich oraz innych punktach na terenie Włoszakowic i Boszkowa- Letniska.