Asset Publisher Asset Publisher

Ćwiczenia Straży Pożarnej i Leśników

 

20 czerwca 2024 roku Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie wspólnie z Nadleśnictwem Włoszakowice zorganizowała ćwiczenia w lesie na terenie Leśnictwa Krzycko.

Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności współdziałania PSP i OSP  podczas gaszenia pożarów na terenach leśnych oraz dostarczania wody na duże odległości przy pożarach. W ćwiczeniach z dużym zapałem i zaangażowaniem uczestniczyli członkowie OSP Brenno, OSP Bukówiec Górny, OSP Dąbcze, OSP Krzycko Wielkie, OSP Wilkowice oraz strażacy  z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Lesznie.

Głównymi założeniami ćwiczeń było ugaszenie pożaru lasu w okolicach wydzielenia 139m, oraz zorganizowanie zaopatrzenia wodnego z cieku wodnego Samica. Udało się ratownikom przetłoczyć wodę za pomocą węży na odległość około 650 metrów pokonując 20 metrową różnicę poziomu wysokości. Umiejętność szybkiego zbudowania takiej magistrali pozwala w przypadku realnego zagrożenia znacznie obniżyć tempo rozprzestrzeniania się pożaru.

W większości udało się osiągnąć główne założenia. W trakcie ćwiczeń potwierdził się wieloletni mechanizm dobrej współpracy pomiędzy strażakami i leśnikami, gdzie w przypadku zagrożenia to właśnie leśnicy i strażacy są na pierwszej linii frontu.

Na zakończenie ćwiczenia podsumowali Naczelnik Wydziału Operacyjno – Szkoleniowego st. kpt. Sławomir Durka, Kierownik Sekcji Kontrolo – Rozpoznawczej KM PSP Leszno  kpt. Szymon Kurpisz oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszakowice  Tomasz Furmańczak.

Zdobyta lub odświeżona wiedza z pewnością zaprocentuje w działaniach ratowniczych w przyszłości.

Obyśmy jednak spotykali się tylko na ćwiczeniach !!!