Asset Publisher Asset Publisher

Co w naszym nadleśnictwie jest wyjątkowe?

Położone na południowo-zachodnim skraju Wielkopolski, ale też obejmujące część powiatu wschowskiego (woj. lubuskie) nadleśnictwo jest jednym z 25 jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.

Dlaczego warto nas odwiedzić?

Na pierwszy rzut oka niczym nie wyróżniamy się na tle sąsiednich nadleśnictw, bowiem z powierzchnią nieco ponad 13 000 ha (niespełna 19 tys. boisk do piłki nożnej) plasujemy się w raczej końcowej tabeli. Dla przypomnienia największe nadleśnictwa w Polsce (jeśli pamięć nas nie myli) to Krzystkowice oraz Lubsko (obydwa w RDLP Zielona Góra) z powierzchnią ponad 32 000 ha.

Gatunkowo i siedliskowo? Zdecydowanie dominuje sosna (około 80 % powierzchni) oraz inne, takie jak dąb, brzoza, olsza.

Co w takim razie jest wyjątkowego we włoszakowickim nadleśnictwie?

Po pierwsze po Ośrodek Edukacji Leśnej " Zaskroniec" w leśnictwie Koczury. Założony w 2008 roku obiekt jest miejscem rehabilitacji dziko żyjących zwierząt, a w izbie historycznej możemy podziwiać eksponaty z różnych epok i dziedzin polskiego leśnictwa. Wszystko to powoduje, że miejsce jest rzeczywiście wyjątkowe.

                                                                                       Leśniczówka w Koczurach (fot. Marek Wąsowicz)

 

Drugim miejscem, bardzo uroczym i urozmaiconym terenowo jest Dolina Samicy

w leśnictwie Krzycko. Powstała tam ścieżka edukacyjno-sportowa z kilkoma bardzo interesującymi przystankami (barcie pszczoły miodnej, mórkowski jar, śródleśne stawy i pomniki przyrody) jest miejscem cieszącym się dużym zainteresowaniem.

                                                                                  Malownicza Dolina Samicy w lesnictwie Krzycko (fot. A.Kaźmierczak)

Trzecie, wyjątkowe i położone wokół malowniczego Jeziora Dominickiego miejsce to leśnictwo Papiernia i jej ponad 900 hektarowa arena do biegów na orientację.                                  

50 punktów, a w zasadzie słupków na stałe posadowionych w lesie wraz z perforatorami to zachęta dla tych nieco bardziej aktywnych gości odwiedzających nasz las. 

Mapy dostępne są na naszej stronie internetowej (kliknij tutaj).

                                                                         Zanumerowny słupek kontrolny wraz z perforatorem (fot. Marek Wąsowicz)

Warto też na nieco dłużej zatrzymać przy drodze powiatowej Włoszakowice-Leszno gdzie znajduje się siedziba leśnictwa Krzyżowiec. Przy leśnym parkingu zlokalizowanym naprzeciwko leśniczówki jest punkt edukacyjny, gdzie znajduje się coś dla miłośników flory. Na dotychczasowej j łące posadzono ponad 100 rzadkich i niekiedy egzotycznych gatunków drzew i krzewów.
Znajduje się tam również plac zabaw dla dzieci oraz boiska sportowe.
Ale jest coś jeszcze wyjątkowego i chyba nigdzie więcej niespotykanego w Wielkopolsce. Mowa o murowanych retortach to wypalania węgla drzewnego.
Te dwie konstrukcje pochodzące sprzed II Wojny Światowej odrestaurowano siłami nadleśnictwa i do dnia dzisiejszego stanowią bardzo ciekawy punkt na mapie turystycznej naszego nadleśnictwa.

                                                                                                     Retorta w momencie rozpalania (fot. Marek Wąsowicz)

Piątym argumentem przekonującym by odwiedzić nasze nadleśnictwo to jedyny na skalę światową streaming z gniazda żurawia na drzewieckim bagnie. Przez trzy kolejne sezony (2016-2019) umieszczaliśmy kamerę z mikrofonem przy  gnieździe tego majestatycznego ptaka, a obraz i dźwięk "szedł" łączem internetowym w świat.
Powstał też film "50 cm życia" opowiadający o wspomnianym projekcie edukacyjnym "Żuraw w lesie".

                                                                                                                       Żuraw z młodym ( fot. Piotr Dzielakowski)

 

Podsumowując, mamy nadzieję że tymi kilkoma wyżej wymienionymi miejscami zachęciliśmy Was by odwiedzić Nadleśnictwo Włoszakowice.

Serdecznie zapraszamy!