Asset Publisher Asset Publisher

Bieganie

Bieganie to dziś, obok jazdy na rowerze, najpopularniejszy sport uprawiany przez Polaków.

W ostatnim sondażu firmy ARC Rynek i Opinia regularne bieganie zadeklarowało 21 proc. badanych. Do tej formy aktywnego spędzania wolnego czasu przekonuje się coraz więcej osób, co widać szczególnie na ulicach dużych miast. Warto jednak, by biegacze dobiegli także do lasów.

Dlaczego, ulegając modzie na zdrowy styl życia, wybieramy akurat bieganie? Jest to z pewnością najbardziej demokratyczna dyscyplina sportu. Uprawiać ją może każdy, niezależnie od wieku. W październiku ubiegłego roku maraton w Toronto ukończył stulatek, Brytyjczyk Fauja Singh. Zmarły trzy lata temu Polak Henryk Braun biegał do 96 roku życia. Także stan zdrowia nie zawsze jest przeszkodą. W imprezach w całej Polsce na starcie stawia się przynajmniej kilkudziesięciu zawodników poruszających się o kulach. Standardem jest udział w większych biegach zawodników poruszających  się na wózkach.

Bieganie to też z pewnością jeden z najtańszych sportów, do którego uprawiania w ostateczności wystarczą buty za kilkadziesiąt złotych

Bieganie to też z pewnością jeden z najtańszych sportów, do którego uprawiania w ostateczności wystarczą buty za kilkadziesiąt złotych. A przy tym jeden z najbardziej efektywnych dla chcących zrzucić wagę. Godzinny bieg pozwala spalić tysiąc kalorii. Dla porównania, jeżdżąc tak samo długo na rowerze spalimy 300-600 kalorii, pływając - 400 kalorii, a uprawiając aerobic – około 550 kalorii. Do tego biegać możemy o każdej porze roku (przy odpowiednim zabezpieczeniu, biegaczom niestraszne są nawet kilkunastostopniowe mrozy) i wszędzie. Choć najlepiej, rzecz jasna, po lesie.

Zielona bieżnia

Dlaczego właśnie tam? Powód jest oczywisty. O ile przyjemniej biega się tam, gdzie unosi zapach drzew, zamiast smrodu spalin. Gdzie słychać szum liści i śpiew ptaków, a nie wielkomiejski zgiełk. Gdzie wiatr nie wieje nam w twarz, tylko delikatnie orzeźwia, a słońce, zamiast świecić w oczy, delikatnie sączy się rozproszone przez liście.

fot. Val Thoermer/Shutterstock.com

Bieganie po lesie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też zdrowsze. – Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze niż w miastach, a olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W dodatku żywa zieleń i panująca w lesie cisza działają na człowieka uspokajająco – tłumaczy Anna Malinowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Wpływ na nasze zdrowie ma też to, po czym biegamy. Pod tym względem leśne ścieżki mają zdecydowaną przewagę nad asfaltem i płytami chodnikowymi. Są miękkie i amortyzują wstrząsy podczas stawiania kroków. Ma to zbawienny wpływ przede wszystkim na nasze kolana i kręgosłup.

Od czego zacząć przygodę z bieganiem? Od zakupu odpowiednich butów

Od czego zacząć naszą przygodę? Od zakupu odpowiednich butów. Używanie przypadkowego obuwia, nawet sportowego, nie ma sensu, bo z pewnością zniechęci do biegania. Buty dla biegaczy mają odpowiednio wyprofilowaną podeszwę, żeby ułatwić przetaczanie stopy, i – przynajmniej te klasyczne, treningowe - amortyzację, żeby niwelować wstrząsy.

Przed wyborem obuwia powinniśmy sprawdzić, jak stawiamy stopę podczas robienia kroku. Najlepiej w tym celu obejrzeć podeszwę butów noszonych jakiś czas noszonych na co dzień. Jeśli jest bardziej starta od strony wewnętrznej - musimy szukać butów dla pronatorów, jeśli od zewnętrznej – dla supinatorów, a jeśli jest starta w miarę równomiernie – mamy stopę neutralną. Możemy to też sprawdzić stawiając mokrą stopę na kartce papieru. Dzięki odpowiedniemu dobraniu butów nasz krok będzie stabilniejszy, a mięśnie i ścięgna równomiernie obciążone, a więc mniej podatne na kontuzje.

Kolejna rzecz, jaka powinniśmy wziąć pod uwagę, to podłoże, po którym będziemy biegać. W większości przypadków najlepsze będą buty uniwersalne, doskonale nadające się do biegania i w mieście, i po leśnych ścieżkach. Producenci oferują też buty trailowe, czyli do biegania w trudnym terenie. Te świetnie sprawdzą się na ścieżkach leśnych, a nawet poza nimi, jednak już bieganie na asfalcie będą mniej komfortowe. Mają mocno profilowaną podeszwę, często są cięższe, bardziej zabudowane i mniej przewiewne.

Coraz większą popularność zdobywają buty do biegania naturalnego. Są prawie zupełnie pozbawione amortyzacji, mają głęboko nacinaną podeszwę i miękką cholewkę, co umożliwia wyginanie ich w każdą stronę. Bieganie w takich butach przypomina bieganie boso. Polecane są osobom, które mają już za sobą kilkusetkilometrowy trening i zdążyły wzmocnić mięśnie nóg.

Inspektor gadżet

Buty to w zasadzie jedyny zakup niezbędny, by wyruszyć na trasę. Zacząć bieganie możemy w zwykłej bawełnianej koszulce, choć oczywiście bardziej komfortowo będziemy się czuć w tzw. koszulce technologicznej. Jest wykonana ze sztucznej tkaniny, która jest przewiewna, nie wchłania potu, nie przykleja się do ciała i nie obciera.

fot. Dudarev Mikhail/Shutterstock.com

W specjalistycznych sklepach dla biegaczy możemy kupić dowolny element ubioru. Wczesną wiosną przydatna może się okazać chroniąca przed wiatrem i zimnem bluza, długie spodnie, cienka czapka i rękawiczki. Producenci odzieży oferują  stroje na każdą pogodę, nawet kilkunastostopniowy mróz. Z ubiorem nie należy jednak przesadzać. Powinniśmy ubierać się tak, by przed rozpoczęciem biegu było nam odrobinę za zimno. Po krótkim wysiłku i tak za chwilę będzie nam zbyt ciepło. Gruby ubiór, wbrew temu co można zobaczyć w niektórych filmach, nie pomaga w szybszym zrzuceniu wagi podczas treningu.
Różnorodność i ilość sprzętu dla biegaczy jest już tak duża, że powstają sklepy przeznaczone wyłącznie dla uprawiających ten sport. Wśród mniej lub bardziej przydatnych gadżetów znajdziemy m.in. okulary (dobrze trzymające się głowy, zwykle w wymiennymi szkłami na różną pogodę lub porę dnia), pasy z bidonami (przydatne, kiedy biegamy w upale lub więcej niż 10 km) czy pulsometry. Te ostatnie to urządzenia, najczęściej w formie zegarków, z wbudowanym odbiornikiem GPS i monitorem tętna, współpracujące z domowymi komputerami. Profesjonalistom pozwalają mierzyć wszystkie parametry biegu (czas, trasa, dystans, prędkość, tempo, wysokość nad poziomem morza itp., szacunkową liczbę spalonych kalorii) i kondycję organizmu (tętno) i odpowiednio planować trening. Dla amatorów są świetnym motywatorem. Pozwalają śledzić postępy, bić kolejne rekordy i chwalić się nimi w serwisach społecznościowych. Zakup pulsometru to wydatek od kilkuset do ponad tysiąca złotych, jednak posiadając smartfona możemy zastąpić pulsometr jedną z wielu darmowych aplikacji, dających podobne możliwości.

Do biegu

W polskich lasach miejsc, w których można biegać są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Samych ścieżek dydaktycznych, czyli szklaków poprowadzonych wzdłuż najciekawszych obiektów przyrodniczych czy miejsc historycznych, oznakowanych tablicami informacyjnymi, jest w lasach blisko 500. Oprócz tego leśnicy wyznaczyli ponad 22 tys. km pieszych szlaków. To dystans odpowiadający ponad 520 maratonom.

W polskich lasach miejsc, w których można biegać są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne

W lasach powstają też pierwsze trasy przeznaczone specjalnie dla biegaczy. Na przykład, leśnicy z Kalisza Pomorskiego wytyczyli w Cybowie ścieżkę z oznaczeniami pokonanego dystansu co 100 metrów. Zaczyna się ona i kończy na obrzeżach miejscowego stadionu i liczy 2600 metrów.

Tras do biegania jest w lasach tyle, że z większości miejsc w Polsce dojedziemy do nich samochodem w pół godziny. Zwykle w pobliżu znajdziemy leśny parking oraz miejsca biwakowe lub wiaty turystyczne, gdzie można odpocząć. Najbliższą ścieżkę czy szlak najłatwiej znajdziemy w Leśnym Przewodniku Turystycznym Czaswlas.pl (więcej o nim na str. XX). Wszelkich informacji udzielą także pracownicy nadleśnictw, do których telefony możemy znaleźć na stronach internetowych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych.

Inną formą promocji biegania po lasach jest udział leśników w organizowaniu zawodów. Takich imprez jest w kraju kilkadziesiąt: od lokalnych biegów na krótkich, kilkukilometrowych dystansach do maratonów, ściągających nawet zawodników z zagranicy.

Na start

Podczas pierwszych treningów powinniśmy pamiętać, że to jeszcze nie wyścig. Szybki, ale krótki bieg nic nam nie da. Prędzej nabawimy się kontuzji i zniechęcimy do biegania, niż poprawimy kondycję czy zrzucimy wagę (organizm zaczyna spalać tłuszcz najwcześniej po 30 minutach biegu). Lepiej zacząć od kilkuminutowego marszu, przejść do marszobiegu, a dopiero później do – wciąż bardzo wolnego – biegu. Po kilku takich treningach większość z nas będzie w stanie biegać przez około pół godziny bez zatrzymywania się. Parę tygodni później można spróbować swoich sił w pierwszych zawodach. Nie bójmy się porażki. Najlepsi biegacze dobiegają wprawdzie do mety biegu na 5 km w około 15 minut, jednak limit na ukończenie takich zawodów to zwykle 60 minut. W godzinę te 5 km można pokonać spacerem.
Start w zawodach świetnie motywuje do dalszego biegania: osiągania coraz lepszych czasów i przemierzania coraz dłuższych dystansów. Jak to robić – powiedzą nam poradniki, które bez problemu znajdziemy w Internecie czy księgarniach. Warto do nich zajrzeć, by nasze bieganie stało się stylem życia a nie tylko chwilową mogą. Nestor biegaczy Henryk Braun, powtarzał „kto biega całe życie, ten się czuje znakomicie". 8 milionów Polaków już mu uwierzyło.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

BIEGAM I POMAGAM

BIEGAM I POMAGAM

Bieg Charytatywny dla naszego kolegi Waldka, Pracownika Nadleśnictwa Włoszakowice

ZAPRASZAMY DO WSCHOWY,  7 czerwca 2015 r.

Bieg Charytatywny „Biegam i pomagam" w Parku 1000-lecia we Wschowie dnia 07.06.2015 r. Oficjalne otwarcie godz. 14:00.
Cel imprezy:
•    Zebranie środków finansowych na leczenie onkologiczne leśnika Waldka Kociubińskiego.
•    Popularyzacja biegania i nordic walking jako najprostszej formy ruchu.
•    Promowanie zdrowego stylu życia i aktywnego wypoczynku oraz integracja pokoleń poprzez sport.
•    Promocja Gminy Wschowa.
Organizator:
•    Komitet Społeczny „Pomoc Waldkowi" reprezentowany przez Dariusza Kociubińskiego, Rafała Jagodzika, Michała Drobnika.
Partnerzy:
•    Klub Sportowy LLKS Osowa Sień.
•    Nadleśnictwo Włoszakowice.
•    Centrum Kultury i Rekreacji we Wschowie.
Termin i miejsce:
•    Zawody odbędą się 7 czerwca 2015 roku.
•    Start i meta znajdować się będą w Parku 1000-lecia (Nad Stawami) we Wschowie przy al. Konstytucji 3 Maja.
•    Biuro zawodów będzie zlokalizowane w okolicach startu i mety.
Trasa i dystanse:
•    TRASA 1 – 300m (przedszkola i szkoły podstawowe klasy I-II).
•    TRASA 2 – 400m (1 pętla po 400m, szkoły podstawowe klasy III-IV)
•    TRASA 3 – 800m (2 pętle po 400m, szkoły podstawowe klasy V-VI)
•    TRASA 4 – 1200m (3 pętle po 400m, gimnazjum)
•    TRASA 5 – 1250m (1 pętla, bieg towarzyszący)
•    TRASA 6 – 2500m (2 pętle po 1250m, marsz nordic walking)
•    TRASA 7 – 5000m (4 pętle po 1250m, bieg główny)
Nawierzchnia:
•    asfalt
•    ścieżki parkowe
Program zawodów:
•    godz. 13:00 – 15:00 – wydawanie numerów startowych w biurze zawodów
•    godz. 14:00 – oficjalne przywitanie uczestników i otwarcie zawodów
•    godz. 14:05 – start biegu klas I-II szkół podstawowych
•    godz. 14:15 – start biegu klas III-IV szkół podstawowych
•    godz. 14:25 – start biegu klas V-VI szkół podstawowych
•    godz. 14:40 – start biegu gimnazjalistów
•    godz. 15:00 – start biegu towarzyszącego i marszu nordic walking
•    godz. 15:30 – start biegu głównego
•    godz. 16:30 – zakończenie zawodów: wręczenie i losowanie nagród wśród wszystkich uczestników
Warunki Uczestnictwa:
•    Podczas odbioru numeru startowego w biurze zawodów wszyscy zawodnicy zobowiązani są do podpisania zaświadczenia, iż są świadomi zagrożeń związanych z udziałem w zawodach sportowych oraz, że stan zdrowia umożliwia im uczestnictwo w tych zawodach.
•    Osoby niepełnoletnie zobowiązane są do przedstawienia zgody udziału w biegu podpisanej przez rodzica lub opiekuna prawnego
•    Podczas weryfikacji w biurze zawodów zawodnicy muszą okazać dowódtożsamości.
•    Uczestnicy zawodów zobowiązani są stosować się do poleceń osóbodpowiedzialnych za bezpieczeństwo, służb porządkowych i osób działających w imieniu organizatora.
•    Uczestnicy wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych dlapotrzeb organizatora oraz wykorzystanie ich wizerunku w celu promocji i udokumentowania zawodów.
•    Odbiór numeru startowego jest równoznaczny z akceptacją niniejszego regulaminu.
Zgłoszenia:
•    Zgłoszenia zawodników przyjmowane są za pośrednictwem formularza rejestracyjnego znajdującego się na stronie internetowej www.podarujmyszczescie.pl oraz w dniu zawodów w biurze zawodów.
•    Zgłoszenia za pośrednictwem formularza przyjmowane będą do dnia 30 maja 2015r. Po tym terminie istnieje możliwość zgłoszenia się w dniu zawodów w czasie pracy biura zawodów.
Opłata startowa:
•    Uiszczona do dnia 30 maja 2015r:
o    biegi młodzieżowe: 10zł.
o    bieg towarzyszący, marsz nordic walking, bieg główny: 25zł.
•    Uiszczona w dniu zawodów:
o    biegi młodzieżowe: 15zł.
o    bieg towarzyszący, marsz nordic walking, bieg główny: 35zł.
Płatności należy dokonać na konto (według wzoru):
•    Odbiorca przelewu: Waldemar Kociubiński
•    Tytuł przelewu: Bieg charytatywny [imię i nazwisko, rok urodzenia]
UWAGA: [imię i nazwisko, rok urodzenia] oznacza imię i nazwisko uczestnika oraz jego rok urodzenia.
•    Numer rachunku bankowego to: 95 1020 3088 0000 8502 0069 3366
Świadczenia startowe:
•    Każdy zarejestrowany zawodników ramach wpisowego otrzymuje:
o    numer startowy
o    pamiątkowy medal
o    napoje, drożdżówkę i owoc na mecie
o    czekoladę (biegi dziecięce i młodzieżowe)
o    okolicznościową koszulkę (bieg główny, bieg towarzyszący, marsz nordic walking)
o    puchary i nagrody dla zwycięzców
o    zabezpieczenie medyczne w trakcie trwania zawodów
o    obsługę techniczną
o    zmęczenie i zadowolenie z niesienia pomocy:)
o    udział w losowaniu wartościowych nagród
•    Organizator nie gwarantuje pełnych świadczeń dla osób zgłaszających się w dniu zawodów.
Klasyfikacja:
•    Będzie prowadzona na podstawie wyników zatwierdzonych przez sędziego głównego.
•    Wszelkie protesty i zażalenia należy zgłaszać do sędziego głównego, który ostatecznie decyduje o kolejności zawodników.
Kategoria drużynowa:
•    Aby zostać sklasyfikowanym w kategorii drużynowej należy zgłosić minimum 4 osoby (lub więcej) pod jednakowo brzmiącą nazwą klubu/drużyny w formularzu zgłoszeniowym i zaznaczyć opcję „kategoria drużynowa".
•    Do klasyfikacji drużynowej zostaną zliczone 4 najwyżej sklasyfikowane osoby reprezentujące jedną drużyną spośród wszystkich rozegranych biegów (biegi młodzieżowe, bieg główny i towarzyszący) oraz marszu nordic walking.
Nagrody:
•    Biegi młodzieżowe: za zajęcie miejsca 1-3 w kategorii dziewcząt i chłopców – nagrody rzeczowe + puchar dla zwycięzcy.
•    Bieg towarzyszący i marsz nordic walking: za zajęcie miejsca 1-3 w kategorii mężczyzn i kobiet – nagrody rzeczowe + puchar dla zwycięzcy.
•    Bieg główny:
o    Klasyfikacja OPEN: za zajęcie miejsca 1-3 w kategorii kobiet i mężczyzn – nagrody rzeczowe + puchar dla zwycięzcy (osoby nagradzane w kategorii OPEN nie będą nagradzane w kategoriach wiekowych).
o    Kategorie wiekowe:
    szkoły ponadgimnazjalne (16 – 19 lat): za zajęcie miejsca 1-3 w kategorii kobiet i mężczyzn – nagrody rzeczowe + puchar dla zwycięzcy
    kobiety i mężczyźni do 35 lat (20 – 34 lat): za zajęcie miejsca 1-3 – nagrody rzeczowe + puchar dla zwycięzcy
    kobiety i mężczyźni lat 35+ (lat 35 i więcej): za zajęcie miejsca 1-3 – nagrody rzeczowe + puchar dla zwycięzcy
o    Klasyfikacja drużynowa: zwycięska drużyna otrzyma nagrodę niespodziankę
Postanowienia końcowe:
•    Zawody odbędą się bez względu na pogodę.
•    Organizator zapewnia opiekę medyczną podczas zawodów.
•    Organizator nie zapewnia ubezpieczenia na życie i NNW.
•    Organizator jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej wobec uczestników zawodów.
•    Organizator nie ponosi odpowiedzialności cywilnej z tytułu choroby, wypadku, odniesienia obrażeń, śmierci lub szkód jakie mogą wystąpić w związku z udziałem w zawodach.
•    Organizator nie odpowiada za zaginione wartościowe przedmioty.
•    Wszystkich zawodników obowiązują zasady fair-play.
•    Zawodnicy nie stosujący się do postanowień zostaną zdyskwalifikowani.
•    Wyniki biegów zostaną zamieszczone na stronie internetowej.
•    Kontakt do organizatora: tel.: 694 491 070, 669 031 705.
•    Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie zawodów. Ewentualne zmiany będą publikowane na stronie internetowej zawodów.
•    Ostateczna interpretacja niniejszego regulaminu przysługuje wyłącznie organizatorowi.

„Biegam i pomagam" to impreza dla całej rodziny, podczas której chętni wezmą udział w biegach lub marszu Nordic Walking. Poza rozgrywkami sportowymi na uczestników imprezy oraz wszystkich kibiców przygotowaliśmy liczne atrakcje! Ponadto ważnym punktem tego dnia będzie losowanie wartościowych nagród: roweru, tabletu, kamery sportowej i wielu innych.
Atrakcje w dniu imprezy „Biegam i pomagam":
1.    Jeden z najistotniejszych punktów to losowanie atrakcyjnych nagród wśród wszystkich uczestników biegu oraz marszu Nordic Walking. Uwaga! Przewidzieliśmy nagrodę specjalną dla najstarszego i najmłodszego uczestnika imprezy!
2.    Nie martw się jeśli nie możesz wziąć udziału w biegu lub marszu Nordic Walking! Dla kibiców oraz sportowców ruszy dodatkowa aukcja z równie wartościowymi nagrodami! Każdy ma szansę!
3.    Atrakcją dnia będzie wspólna rozgrzewka z profesjonalną trenerką personalną.
4.    Zumba dla wszystkich! Specjalnie na ten dzień do Wschowy przyjadą najlepsze w regionie instruktorki Zumby!
5.    Dla naszych małych pociech nie zabraknie atrakcji malowania twarzy.
6.    Każdy chętny będzie miał możliwość wzięcia udziału w instruktażu malowania - malowanie na drewnie.
7.    Miłośnicy fitnessu będą mogli obejrzeć pokaz specjalistycznego sprzętu fitness wraz z możliwością testowania.
8.    Dostępne dla wszystkich w tym dniu będą również konsultacje z dietetykiem oraz analiza składu ciała.
9.    Chętni będą mogli poddać się zabiegom wykonywanych przez profesjonalnych masażystów i fizjoterapeutów.
10.    Nie zabraknie wypełnionego atrakcjami stoiska dla dzieci w każdym wieku!
11.    Znajdzie się też miejsce na stoisko gastronomiczne z chrupiącymi zapiekankami oraz innymi pysznościami.
12.    Dodatkowo pożywić się będzie można gorącą grochówką.
13.    Dla ochłody nie zabraknie stoiska z lodami włoskimi oraz świeżymi goframi.
14.    Do kupienia będzie również popcorn oraz wata cukrowa.
15.    Całą imprezę osłodzi nam stoisko z ciastem domowego wypieku, herbatą i aromatyczna kawą.
16.    Wiele innych atrakcji!
Jak widzisz atrakcji 7 czerwca nie zabraknie! Każdy uczestnik znajdzie coś dla siebie. W tym dniu liczy się Twoja obecność i pokonane kilometry dla Waldka.
Poza tym liczymy na świetną rodzinną zabawę!

Więcej: kliknij tutaj