Asset Publisher Asset Publisher

MŁODE RYBOŁOWY ZAOBRĄCZKOWANE

Dzień 07.07.2020 roku był szczególny nie tylko dla Nadleśnictwa Włoszakowice, ale dla całej Ziemi Leszczyńskiej oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu. Włoszakowicka para rybołowów (Pandion haliaetus) doczekała się młodych, które tego dnia zostały zaobrączkowane i nadano im imiona – Maria i Jan.
Pracownicy Nadleśnictwa wraz z ornitologami z Komitet Ochrony Orłów przy okazji obrączkowania, dokładnie pomierzyli młode osobniki. Waga samicy to około 1,50 kilograma, a samca - 1,34 kilograma. Wiek młodych ptaków oszacowano na około 5 tygodni, a ich kondycję na bardzo dobrą.
Historia włoszakowickiej pary zaczyna się już w roku 2010. To właśnie wtedy Nadleśnictwo Włoszakowice wraz z Komitetem Ochrony Orłów (KOO) zamontowało na swoim terenie pierwsze platformy lęgowe, czyli sztuczne gniazda. Miały one zachęcić rybołowy do zasiedlenia terenu nadleśnictwa. W roku 2017 wymieniono platformy na gniazda nowego typu. 2018 rok okazał się być przełomowy, ponieważ na jednej z platform stwierdzono pióro rybołowa. Również w tym roku zbudowano dwie kolejne platformy w nowych lokalizacjach. Nadleśnictwo Włoszakowice wraz z KOO w 2019 roku zamontowało fotopułapkę, która już po kilku dniach wysłała zdjęcie z parą rybołowów. Pierwsza para po 109 latach. Ptaki powróciły w tym roku, nadszedł dzień 07.07.2020 i oficjalny sukces lęgowy – Maria i Jan, pierwsze młode rybołowy.
Warto było czekać tyle lat.
 
Fot. Tomasz Maćkowiak, Jakub Pruchniewicz, Leszek Urbański