Asset Publisher Asset Publisher

DOBRE Z LASU

Nie ma nic lepszego niż pożywienie pochodzące prosto z natury, z lasu.

Chyba można śmiało stwierdzić, że grzybobranie to nasza cecha narodowa. Po intensywnych opadach deszczu mieszkańcy naszego regionu tłumnie przeszukują okoliczne lasy w poszukiwaniu grzybów.

I rzeczywiście jest ich sporo! Papiernia, Krzyżowiec czy Koczury to leśnictwa, w których nie brakuje grzybów i grzybiarzy, którzy głównie w weekendowy czas rodzinnie wybierają się do lasu.

To głównie za sprawą podgrzybków, kani i maślaków, okazjonalnie borowików chętnie zbieramy owoce runa leśnego, by później zagościły na naszych stołach.

Grzyby mają doskonałe właściwości aromatyzujące. Podobnie jak warzywa, głównie składają się z wody, są więc niskokaloryczne.

Ale trzeba pamiętać, że są także ciężkostrawne, a to za sprawą budulca  - chityny, wielocukru o strukturze chemicznej podobnej do celulozy, czyli błonnika. Chityny nie rozpuszczają kwasy żołądkowe, dlatego grzyby najpierw długo zalegają w żołądku, a potem tylko przechodzą przez nasz układ pokarmowy.

Dostarczają nam niewielkich ilości soli mineralnych, zawierają witaminę A w postaci karotenu (najwięcej mają jej kurki - dlatego są pomarańczowe), a także znaczne ilości witamin B1 i B2. Pozostałe witaminy, w tym C, występują w śladowych ilościach. Grzyby są także źródłem białka.

Jednak poza właściwościami kulinarnymi, spacer po lesie i  oderwanie od codziennych obowiązków daje nam "zastrzyk" świeżego powietrza i dotlenienia organizmu.

Dlatego wśród grzybiarze nie brakuje przekonania, że to wcale nie one są najważniejsze.

Wybierając się do lasu, należy pamiętać o właściwym zachowaniu się w nim. Pamiętajmy aby nie wjeżdzać autem, a zostawić je na parkingu leśnym.

A co w przypaku kiedy zgubimy się w lesie?

Pomocne nam będą telefony przenośne i dostępne różne aplikacje mapowe. My polecamy bezpłatną mBDL, która to aplikacja zawiera różne mapy tematyczne.

Oczywiście przypominamy również o numerach alarmowych:

112 - telefon alarmowy

997 - Policja

998 - Straż Pożarna

999 - Pogotowie Ratunkowe

oraz 65 5370 355 kontakt z Nadleśnictwem Włoszakowice.