Asset Publisher
Lasy bliżej samorządów
Lasy Państwowe rozpoczęły nową formę współpracy z samorządami wojewódzkimi. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu przekazała Sejmikowi Województwa raport podsumowujący działalność znajdujących się na terenie Wielkopolski nadleśnictw. To ważny krok w kierunku przejrzystej komunikacji i dialogu o przyszłości lasów.
Lasy Państwowe rozpoczęły nową formę współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego. Nadleśnictwo Włoszakowice przekazało raporty podsumowujące działalność nadleśnictwa w roku ubiegłym i planach na rok bieżący radom gmin (miast), na terenach których znajdują się lasy i grunty w zarządzie nadleśnictwa.
Obowiązek ten wynika z Zarządzenia nr 115 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 18 września 2024 r. i stanowi krok w stronę pogłębienia dialogu pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego, a strukturami Lasów Państwowych
Raport jako narzędzie współpracy
Celem nowej praktyki jest uproszczenie komunikacji i zwiększenie transparentności działań Lasów Państwowych. Jednostki samorządu terytorialnego to nasi naturalni partnerzy – wybrani w demokratycznych wyborach, reprezentują stronę społeczną i lokalne interesy. To właśnie do nich trafia roczny raport, zawierający informacje o gospodarce leśnej, ochronie przyrody, działaniach rekreacyjnych i inwestycyjnych oraz planach na kolejne miesiące.
"Traktujemy ten dokument jako zaproszenie do rozmowy i współpracy, nie tylko w kontekście zarządzania zasobami naturalnymi, ale również wpływu lasów na klimat, lokalną gospodarkę i stosunki wodne. Uważamy, że dialog regionalny, prowadzony w duchu odpowiedzialności, jest kluczowy dla podejmowania decyzji przynoszących długofalowe korzyści społeczno-środowiskowe" - mówi dr inż. Kwiryn Naparty, dyrektor RDLP w Poznaniu.
Lasy w Nadleśnictwie Włoszakowice – liczby i struktura
Nadleśnictwo Włoszakowice zarządza gruntami o powierzchni 13 645,12 ha, w tym 13 248,61 ha lasów. Powierzchnia gruntów w zarządzie Nadleśnictwa Włoszakowice na terenie poszczególnych gmin (miast) przedstawia się następująco:
- M. Wschowa – powierzchnia ogółem 37,16 ha ( w tym lasy 34,59 ha),
- Gmina Wschowa – powierzchnia ogółem 5 381,19 ha ( w tym lasy 5 278,18 ha),
- Gmina Szlichtyngowa – powierzchnia ogółem 1 461,45 ha (w tym lasy 1 435,05 ha),
- Gmina Lipno – powierzchnia ogółem 719,12 ha (w tym lasy 710,33 ha),
- Gmina Wijewo – powierzchnia ogółem 646,57 ha (w tym lasy 588,00 ha),
- Gmina Święciechowa - powierzchnia ogółem 1 442,41ha (w tym lasy 1 424,02 ha),
- Gmina Włoszakowice - powierzchnia ogółem 3 957,22 ha (w tym lasy 3 788,44 ha).
Leśnictwo – więcej niż gospodarka
Lasy Państwowe zarządzają dziś ponad 7,6 mln ha gruntów w całym kraju, co stanowi blisko 25% powierzchni Polski.
To nie tylko lasy – to także ludzie, miejsca pracy, drewno będące strategicznym i ekologicznym surowcem, rekreacja i ochrona przyrody. RDLP w Poznaniu, podobnie jak inne regionalne dyrekcje, działa na wielu polach – od dostarczania drewna, ochrony lasu przed pożarami, zabezpieczania siedlisk chronionych gatunków, po realizację inwestycji z zakresu retencji wodnej i edukacji przyrodniczej.
Z myślą o przyszłości
"Wierzymy, że dobre partnerstwo ze stroną samorządową jest podstawą mądrego zarządzania lasami. Przekazując raport, otwieramy się na konstruktywną dyskusję i współpracę, której celem jest zrównoważony rozwój regionu oraz troska o zasoby naturalne – nie tylko dziś, ale również dla przyszłych pokoleń" - podkreśla dr inż. Kwiryn Naparty, dyrektor RDLP w Poznaniu.