Powrót

Dzień Niezapominajki

Dzień Niezapominajki

Dzień Niezapominajki obchodzimy od 15 maja 2002 roku. Święto to ma podwójne znaczenie. W tym dniu promowane są walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczna, która wymaga szczególnej ochrony, ale także chodzi o pamięć.

Istnieje legenda, która opowiada historię rycerza, który chciał zebrać dla swojej ukochanej niebieskie kwiatki. Podszedł nad brzeg rzeki, a że miał na sobie ciężką zbroję, chwila nieuwagi wystarczyła, aby jej ciężar spowodował upadek i wpadnięcie do wody. Rycerz, czując że porywa go nurt rzeki krzyknął do ukochanej „Nie zapomnij o mnie!…”. I właśnie stąd wzięła się nazwa niezapominajka.   

Inicjatorem obchodzenia dnia polskiej niezapominajki był Andrzej Zalewski, który wystąpił z taką propozycją w programie Ekoradio, emitowanym przez Polskie Radio Program I.

Celem święta jest propagowanie postaw ekologicznych wśród najmłodszych, a starszym święto ma przypominać, że warto wpajać dobre nawyki  w stosunku do przyrody dzieciom już od najmłodszych lat. Jak możemy to robić ? Tego dnia w całym kraju organizowane są różnego rodzaju akcje, jak na przykład Miejska Partyzantka Ogrodnicza. Są to osoby które szukają w miejskiej przestrzeni zaniedbane skwery, trawniki i sadzą kwiaty, sieją nasiona między innymi niezapominajki.  

Niezapominajka nieodłącznie kojarzy się z krajobrazem polskich łąk i lasów. Należy do roślin ogórecznikowatych, łatwych w uprawie, nie wymagających czasochłonnej pielęgnacji. Dlatego spotkać ją można na wielu kontynentach. Najczęściej występuje w kolorze niebieskim z żółtą koroną kwiatu. Rzadziej spotykanymi są białe czy różowe niezapominajki. Kwiaty są popularnymi roślinami ozdobnymi. Zwykle można je znaleźć na leśnych polanach, przydrożach, na łąkach, w rowach, w pobliżu ścieżek, na nieużytkach lub w zaroślach.

W Polsce niezapominajka często nazywana jest niezabudką.

Czy wiesz, że…

  1. Niezapominajka to kwiat, który zapominalskim ma pomóc zapamiętać istotne sprawy do wykonania,

  2. W Polsce dziko rośnie 13 gatunków niezapominajek.

  3. Jest to symbol zakochanych, gdy czeka ich tymczasowe rozstanie. Aby jedna połówka nie zdradziła drugiej podczas jej nieobecności, zakochani mają przy sobie niezapominajkę,

  4. Nasze babcie wierzyły, że jeśli ich córki, będące pannami, będą kładły na noc pod poduszkę kwiat niezapominajki, szybciej znajdą sobie mężów.

Tekst:Joanna Cichońska (RDLP w Poznaniu).