Lista aktualności Lista aktualności

MOKRADŁA i BAGNA

2 luty to Światowy Dzień Mokradeł, Międzynarodowy Dzień Mokradeł.

Data upamiętnia podpisanie tzw. konwencji ramsarskiej 2 lutego 1971 roku, a obchodzone jest od 1997 roku.

Dzień organizowany jest w ponad 95 krajach przez przyrodnicze organizacje pozarządowe, agencje rządowe oraz instytucje. W Polsce są to np. parki narodowe, regionalne zarządy gospodarki wodnej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasy Państwowe, uczelnie i różne organizacje (m.in. Centrum Ochrony Mokradeł, WWF Polska). W czasie Dnia (lub Tygodnia) Mokradeł organizowane są konferencje, wycieczki edukacyjne, konkursy, audycje w mediach, a czasem uruchamianie nowych programów ochronnych lub powoływanie nowych obszarów chronionych. Zasadniczym celem obchodów Dnia Mokradeł jest podnoszenie świadomości społecznej w zakresie roli ekologicznej i gospodarczej obszarów wodno-błotnych.

Doskonałym przykładem ochrony i działań związanych z "zatrzymaniem" wody w lesie jest program realizowany przez nasze nadleśnictwo. Kilkanaście lat temu w głowie Nadleśniczego Ryszarda Łopusiewicza narodził się pomysł, by do wysychającego bagna doprowadzić wodę.

Rok 2008. Nadleśnictwo Włoszakowice rozpoczyna inwestycje polegająca na doprowadzeniu wody siedmiuset metrowym rurociągiem zakopanym w ziemi do bagna.

Początkowo sceptycznie podchodzono do mojego pomysłu -wspomina Ryszard Łopusiewicz. Co niektórzy pukali się w głowę na myśl doprowadzenia wody zwykłym rurociągiem i wykopem!

Z roku na rok wody przybywało, a obserwacje powracającej fauny i flory napawały optymizmem. Życie na bagnie odradzało się. Pojawiło się coraz więcej ptaków , typowych gatunków wodnych takich jak gęsi, bąki no i oczywiście żurawie.

Po udanym przedsięwzięciu narodził się kolejny "szalony" pomysł. Mowa o streamingu (podglądzie) na świecie z żurawiowego gniazda. I znów sukces! Internauci na całym świecie mogli oglądać parę żurawi wysiadujących dwa jajka, a następnie czule opiekujące się potomstwem.

Tak powstał film "50 cm życia", który opowiada kulisy nawadniania bagna.

 Zgodnie z konwencją ramsarską mokradło to obszar leżący na pograniczu środowiska wodnego i lądowego, czyli zarówno obszary podmokłe (bagna), jak i wszelkie wody śródlądowe, a także najpłytsze przybrzeżne wody morskie, ale w czasie Dnia Mokradeł uwaga poświęcana jest również nieco szerszym obszarom (np. łęgom, które poza powodziami nie są pokryte ani przesycone wodą).

W naszym nadleśnictwie mamy ponad sto hektarów typowych bagien. Dziś to obszary cenne przyrodnicze i praktycznie wyłączone z gospodarki leśnej, otoczone ochroną.

Żródło: wikipedia.pl