Lista aktualności Lista aktualności

ILE HEKTARÓW LASU DO WYCIĘCIA?

W dniu 15 listopada 2018 r. na terenie leśnictwa Papiernia przeprowadzono szkolenie z zakresu  ochrony lasu, w którym oprócz pracowników Nadleśnictwa Włoszakowice uczestniczyli również przedstawiciele Zespołu Ochrony Lasu w Łopuchówku, Panowie Radosław Cieślak oraz Hubert Jakoniuk.

Spotkanie w terenie miało na celu przybliżenie szkód w drzewostanach powstałych na skutek tegorocznej suszy, czego efektem było i jest osłabienie i zasiedlenie przez szkodniki wtórne ( głównie kornika ostrozębnego) oraz pasożyty grzybowe.

Rozmiar szkód jest rzeczywiście bardzo duży. Dorodne, kilkudziesięcioletnie sosny zamierają pod wpływem w/w czynników. Ale to nie koniec! Zarówno owady jak i grzyby bardzo szybko opanowują sąsiednie drzewa, stąd konieczna jest bardzo szybka reakcja ze strony leśników.

Jedyną i konieczną formą walki jest wycinka zaatakowanych drzew. Czeka nas bardzo dużo trudnej pracy i wyścig z czasem.

Stąd też apelujemy do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności. Martwych a jednocześnie niebezpiecznych drzew jest bardzo dużo. W pierwszej kolejności usuwamy je wzdłuż szlaków komunikacyjnych i turystycznych, dlatego prosimy o ostrożność podczas przebywania w lesie.

Fot. Dariusz Kociubiński