Lista aktualności Lista aktualności

100 Rocznica Wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Nadleśnictwa z naszego województwa włączyły się w obchody setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji powstał specjalny spot, w którym leśnicy dziękują wszystkim bohaterom, którzy przyczynili się do zwycięskiego zrywu.

Idea uczczenia rocznicy właśnie w ten sposób zrodziła się w Nadleśnictwie Jarocin. W spocie pada nazwisko Władysława Wiewiórowskiego, nadleśniczego który na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu, w dniu 28 grudnia 1918 roku dowodząc oddziałem składającym się głównie z leśników i doprowadził do kapitulacji niemieckiego garnizonu we Wrześni. Zaraz potem stanął na czele powstańców wrzesińsko-miłosławskich wyruszających na Gniezno.

 

- Ta historia pokazuje, że wielkopolscy leśnicy mają również swój wkład w tym niepodległościowym zrywie - podkreśla Marek Wąsowicz z Nadleśnictwa Włoszakowice, który pojawił się w spocie

Z naszego regionu w projekcie występują również przedstawiciele nadleśnictw z Piasków oraz Góry Śląskiej. Dziękują oni wspomnianemu Wiewiórowskiemu, wszystkim powstańcom, także tym bezimiennym, za niezwykłą odwagę, która przyczyniła się do ostatecznego sukcesu Powstania Wielkopolskiego.

Tekst: Radio Elka