Asset Publisher Asset Publisher

ZWIASTUNY WIOSNY

Czy w lesie widać już wiosnę?

Rzeczywiście. Wyższa temperatura powietrza, kilka słonecznych dni, spowodowały, że śpiew ptaków stał się  głośniejszy. I choć do kalendarzowej wiosny jeszcze daleko, to w lesie możemy zaobserwować pierwsze znaki budzącej się po zimowym śnie przyrody.
Żuraw - ten piękny ptak to niewątpliwie symbol nadchodzącej wiosny. Jego charakterystyczny głos zwany klangorem słyszany na odległość kilku kilometrów i nieco podobny do odgłosu trąbki robi niesamowite wrażenie.
Na terenie Nadleśnictwa Włoszakowice jest kilka par, które postanowiły założyć tutaj gniazda. Budowane są one w terenach niedostępnych, podmokłych
lub bagnistych z dość wysokim poziomem wody, oczywiście na ziemi.

fot. Piotr Dziełakowski
Gęś gęgawa -gromady( klucze) tego ptaka wędrownego już nadlatują i chętnie odpoczywają na polach i zalanych łąkach.

fot. Marek Wąsowicz

Podbiał pospolity - ten leczniczy gatunek rośliny z rodziny astrowatych zauważyłem dziś nieopodal zbiornika przeciwpożarowego w leśnictwie Stare Drzewce.


fot. Marek Wąsowicz
Śnieżyczka przebiśnieg - choć kojarzony głównie z przydomowymi ogródkami, należy pamiętać że jest to gatunek występujący również w lesie.Ta miododajna i lecznicza roślina pojawiła się także w ogródku dziadka Henryka.


fot. Marek Wąsowicz

Wierzba - z charakterystycznymi kotkami, zwane potocznie baziami. W rzeczywistości to kwiatostany żeńskie i męskie. W polskiej tradycji z gałązek m.in. tego drzewa przygotowuje się palmy wielkanocne.


fot. Marek Wąsowicz

Dość częstym widokiem są liczne rozlewiska.

fot. Marek Wąsowicz

Jak zalane  lasy wyglądają z lotu ptaka? Zobaczcie już teraz!