Lista aktualności Lista aktualności

Konkurs na Europejskie Drzewo Roku

W roku 2021 dąb Dunin - Strażnik Puszczy z Przybudek (woj. podlaskie) został zwycięzcą w konkursie Drzewo Roku 2021 a obecnie bierze udział w konkursie na Europejskie Drzewo Roku.

Przez cały luty Europejczycy wybierać będą najciekawsze drzewo 2022 roku. W organizowanym już po raz dwunasty konkursie na Europejskie Drzewo Roku bierze udział szesnaście drzew z całej Europy, które zwyciężyły w konkursach krajowych. Polskę w tym roku reprezentował będzie 400-letni Dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej.
Dąb Dunin zwany Strażnikiem Puszczy Białowieskiej w Przybudkach (gmina Narew w woj. podlaskim), to polski kandydat do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2022. Legenda głosi, że zostawiono go tam, gdzie wyrósł po to, żeby pokazać, dokąd kiedyś sięgała Puszcza Białowieska. Dzisiaj ten 400-letni pomnik przyrody to jeden z najbardziej znanych Puszczańskich Olbrzymów – symbol siły i potęgi. Od lat zachwyca swoim pięknem i jest inspiracją dla wielu artystów i społeczników. Turyści z Polski i z zagranicy przyjeżdżają tutaj, aby go zobaczyć i zrobić przy nim pamiątkowe zdjęcie. W polskim konkursie organizowanym przez Klub Gaja Dąb Dunin zdobył blisko 7,5 tysiąca głosów internautów i zapewnił sobie zaszczytny tytuł Drzewa Roku 2021. Czy teraz powtórzy ten sukces? Wszystko zależy od naszych głosów!

ZAGŁOSUJ NA DĄB DUNIN  >>>

Przeczytaj więcej o Dębie Dunin >>>

                                                                                                        (fot. Małgorzata Pawelczyk)

Wśród kontrkandydatów polskiego dębu do tytułu Europejskiego Drzewa Roku 2022 znalazły się ulubione przez lokalne społeczności drzewa z całej Europy, które wygrały w konkursach krajowych. Wszystkie je łączą niezwykłe historie i fakt, że są ważną częścią lokalnego życia i dumą mieszkańców. Mamutowiec z Chorwacji jest jednym z najstarszych w Europie, a mamutowiec z Belgii został opisany nawet w komiksie. Śpiewająca lipa z Czech podobno skrywa zakazane psalmy, ukryte tu w XVII wieku. Majestatyczna Sosna Królewska w Estonii, wykiełkowała w czasie, gdy szwedzki król Gustaw Adolf II założył uniwersytet w Tartu. Lipa Tilia z Holandii jest pierwszym drzewem w historii z kontem na Instagramie, gdzie ponad 3 tysiące obserwujących ogląda jej podróż przez pory roku. Płaczące sofory japońskie Teatru Csokonai w Debreczynie stanowią lokalną ciekawostkę na Węgrzech, a Wiekowy Wielki Dąb z Łotwy przypomina wszystkim, że ten kraj ma drugie co do wielkości zagęszczenie wielkich drzew w Europie. Włoski „Kasztan stu koni” jak głosi legenda, schronił przed burzą samą królową Joannę Aragońską. Z kolei rosyjski dąb związany jest z osobą wielkiego pisarza Iwana Siergiejewicza Turgieniewa. Słowacki płaczący dąb „Parasol z Wysokich Tatr”, to symbol Starego Smokowca, którym opiekują się ratownicy Górskiego Pogotowia Ratunkowego. Hiszpańskie Drzewo Wolności było świadkiem Bankietu Demokratów w Conxo w 1856 roku – rewolucyjnego aktu, który potwierdził ideały nowej Europy: Wolność, Równość i Braterstwo. Zjednoczone Królestwo reprezentuje Pochylony głóg w Kippford – samotne drzewo strzegące smaganej wiatrem plaży na szkockim wybrzeżu. Bułgarski dąb Kolyo nosi imię właściciela pola, na którym rośnie. Francuski 300-letni kasztan jadalny przez lata był samotnym drzewem rosnącym na środku łąki, a dziś jest bardzo popularnym drzewem miejskim. Portugalski „Wielki dąb korkowy” wszystkich zaskakuje swoją średnicą korony.

Zdjęcia i historie wszystkich 16. finalistów znajdziemy na stronie głosowania https://www.treeoftheyear.org